Süspansiyon Testi

Amortisörler, aracınız yolda seyir ederken güvenli bir şekilde yolda kalmasına ve aracın yola bağlanmasına olanak veren önemli parçadır. Üstelik bu konuda yaylar değil amortisörler çok daha büyük bir önem taşır. O yüzden gerçekleştirilecek olan süspansiyon testimutlaka periyodik olarak yapılmalı, aynı zamanda herhangi bir araç satın alırken mutlaka bu test; profesyonel bir anlayış içerisinde gerçekleştirilmelidir. Özellikle amortisörler zaman içerisinde direncini kaybetmek suretiyle görevini gerçekleştirme durumunu istenilen düzeyde uygulayamaz. Bu da aracın yol tutuş durumunu bozulmasına ve tehlikeli durumlarla karşı karşıya kalınmasına sebep olmaktadır.

Sanıldığının aksine amortisörler araçların çukurlarda ya da kavisli bölümlerde karşı tepki emmek amaçlı üretimden geçmez. Amortisörlerin temel amacı içerisinde bulunan direnç sayesinde tekerleklerin sağlam bir şekilde zemine yapışmalarına olanak verir. Bu da düzgün bir yol tutuş sağlar ve kavisli noktalarda istenilen kalitede araçların seyir etmesine olanak tanır. Amatörler adına test için bu konuda sizlere de sağladığımız profesyonel destek adına eskişehir oto ekspertiz noktasında hemen bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Bozuk amortisörlerin tespiti

Üst düzey teknolojik cihazlarla gerçekleştirilen ve bu konuda büyük bir tecrübe sahibi olan çalışanlar kapsamında yapılan süspansiyon testi ile, araçlarınızdaki süspansiyonu bozuk olup olmadığını detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Özellikle bozuk olan amortisör çok fazla esneme yapar. Bu da çukur ve bunun gibi farklı engebeli alanlarda arka taraftan aracın zıplamasına sebep olur. Direncini tamamen kaybetmiş olan süspansiyon zaman içerisinde tekerleklerin yol tutuşunun zayıflamasına sebep olur ve artık bir yay görevi görmeye başlar. Bu da aracın sürekli olarak esnemesine ve zıplama durumuna etken yapar. Özellikle yüksek süratlerde bozuk amortisör ile yolculuk yapmak büyük bir tehlike arz eder. Bu bağlamda yol tutuşu tamamen yok olur ve aynı zamanda bozuk amortisör sebebiyle, aracın bu kısmı kilitlenir ve yayın da görevini yapmasına engel olur.

Süspansiyon testinde gerçekleştirilen kontroller

Özellikle süspansiyon testinin yapılması anında birçok farklı etken ön plana çıkmaktadır.

– Öncelik olarak amortisör ve yay kontrolü detaylı bir şekilde ele alınır.
– Salınacak kontrolü ile birlikte viraj demiri kontörlü de elden geçirilir.
– Aynı zamanda rot mili ve rot başı kontrolü yapılırken, tekerlek bilyalarının kontrolü de detaylı bir şekilde ele alınmaktadır.
Yapılan tüm bu testler detaylı bir şekilde gerçekleştirildikten sonra sizlere aracın amortisör kısmında herhangi bir problem olup olmadığı konusuna detaylı bir rapor sunulur. Bu rapora göre özellikle 2. el araç alırken fiyatını doğru bir şekilde görebilir, aynı zamanda aracın amortisörlerinin sağlıklı bir şekilde yapılmasına olanak verebilirsiniz. Bu şekilde aracın kazasını özellikle kavis noktasında çok fazla dönüş yapmadan düzgün bir şekilde yol almasıyla, güven içerisinde sürüş imkanı elde edebilirsiniz.

Profesyonel bir süspansiyon testi için sizleri bekliyoruz

Tamamen profesyonel anlamda ele alınan ve üst düzey teknolojik sistemler ile gerçekleştirilen süspansiyon testi için, eskişehir oto ekspertiz bünyesinde hemen firmamız ile iletişime geçebilir ve çok uygun fiyatlarla en doğru hizmeti alabilirsiniz. Detaylı olarak yapılan ekspertiz desteğiyle süspansiyon kısmında bulunan bütün farklı problemler ortaya çıkarılmakta, sizlere detaylı bir rapor sunulmaktadır. Sağlıklı ve güven içerisinde aracınızla yolculuk yapabilmek için ekspertiz konusunda hemen bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Book online now &
SAVE
10%
On Your Ride

DOWNLOAD OUR APP

About the Author

Buy Avada Now

Subscribe Today

Subscribe to our monthly newsletter to receive all of the latest news and articles directly to your inbox.

Discussion

Testimonials

“Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.”

Mike Smith – Brooklyn, NY

Related Posts

If you enjoyed reading this, then please explore our other articles below:

Back to News

Don’t want to use the app?

No problem, book online or give us a call!

BOOK ONLINE
CALL TO BOOK
BOOK ONLINE
CALL TO BOOK