Süspansiyon, araçların yolda trafik halinde iken meydana gelecek olan sarsılmaları en aza indirmeyi sağlayan bir tür düzenektir. Bir diğer deyiş ile yol ve araç arasında yastık görevindedir. Süspansiyon testi ile aracın yol esnasında normalden ne kadar daha fazla sarsılma yaşadığı kolayca test edilir ve mevcut olan problemin çözümü için gerekli uygulamalar yapılır.

Süspansiyon Testi

Süspansiyon Testi

Süspansiyon bir sistemdir ve içerisinde lastikler yer alır. Buna ek olarak bu düzenek içerisinde amortisör, lastik takozu ve yay bulunur. Sürüş esnasında konforlu bir kullanım için süspansiyon testi oldukça önemlidir. Düzenli ve sistematik çalışan bir süspansiyon ile amortisör özellikle şehir içi kullanımlarda oldukça rahatlık sunar. Süspansiyon sistemi düzgün olan bir araç her türlü kasis ve bozuk yolda en üstün performansa sahip olur. Araç içerisindeki yolcuların rahatsız olmadan dış etmenlerden zarar görmeden yolculuk etmesini sağlar.

Süspansiyon testi sonrası sonuçların doğruyu yansıtması için mutlaka profesyonel bir ekip tarafından ve yüksek teknolojiye sahip cihazlar tarafından yaptırılması gerekir. Yapılan test sonucunda elde edilen veriler raporlara dökülür ve aracın ilk fabrika çıkış sonrası sahip olduğu değerler ile karşılaştırılır. Eğer iki değer arasında çok fazla fark yer alıyor ise bu durumda aracın süspansiyon sisteminde sorun var demektir ve gerekli müdahalelerin yapılması ile süspansiyon sisteminin tekrar ilk günkü gibi çalışması sağlanır.

Süspansiyon Testi

Süspansiyon Testi

Süspansiyon ve Amortisör Sistemi Çalışması

Araçlar yolda ilerlerken anî olarak karşılaşılan tümsek ve çukurlarda duramaz ve sert bir şekilde bu tümseklere girerek araçta hasar meydana getirir. Süspansiyon ve amortisör sistemi sağlam olan bir araç, bu ani gelişen durumlarda hemen devreye girerek aracın kaldırma kuvvetini emerek anlık meydana gelecek olan titremenin önüne geçer. Girilen bu tümsek veya çukurlarda eğer ki kaldırma kuvveti çok fazla ise bu durumda otomatik olarak süspansiyon sistemi aktif olur ve oluşan bu kaldırma kuvvetine ters yönde tepki vererek zıt kuvvet uygular. Bu şekilde meydana gelecek olan titreşim ile sarsılmayı en az düzeye indirir.

Araçların kullanım esnasında yaşadıkları yıpranmanın temel nedenlerinden bir tanesi de girilen çukur ve tümseklerdir. Bozuk yollarda karşılaşılan bu engeller araç sisteminin zamanla zarar görmesine neden olur. Amortisör ve süspansiyon sistemi olması gereken değerlere sahip olan araçlarda bu tür titreşimler engellendiği için araç performansı daima yüksek olur ve araç değer kaybetmeden kullanıma devam edilir.

Süspansiyon Testi Nasıl Yapılır?

Süspansiyon sistemi temelde;

 • Lastikler
 • Jantlar
 • Rot
 • Rot başları
 • Yaylar
 • Takozlar
 • Rotillerden meydana gelir.

Araç süspansiyon test alanına alınır ve aracın gerekli güvenlikleri sağlandıktan sonra test alanında dört amortisöre de aynı kuvvet ile titreşim yayılır.

Makineden araca verilen bu titreşimde tekerlek ve amortisörler detaylı bir şekilde incelenerek hatalı olan amortisör ile süspansiyon kolay bir şekilde tespit edilmektedir. Titreşimin hangi tekerde ne kadar titreme yaptığı ve bunun yol esnasında ne derece bir kaldırma kuvveti uygulayacağı gibi durumlar test sonrasında netlik kazanarak sonuçları gösteren raporlara yansır.

Test aşamasında iken tekerlerin toplam yarattığı gürültü ile yer değiştirme oranları yine profesyonel cihazlar tarafından kolayca tespit edilerek bu bilgilerde raporlarda yer alır.

Amortisör Testinde Nelere Bakılır?

Amortisör bir sistemdir ve içerisinde birçok farklı aksam yer alır. Temelde uygulanacak olan bir amortisör testi sırasında;

 • Rotiller
 • Denge çubuğu
 • Sabit askı ve serbest askı
 • Üst bağlantı
 • Amortisör mili
 • Yay
 • Silindir muhafazası
 • Yağ
 • Basınç tüpü
 • Alt bağlantı
 • Pnömatik
 • Burulma
 • Yaprak
 • Helisel
 • Şasinin bağlantı noktası
 • Diğer nokta kontrolleri yapılır.

Süspansiyon testi ölçümleri garanti sonuçlar veren makineler ve uzman personeller eşliğinde yapılması gereken bir testtir. Araçlarda bulunan marka ve modeller ile ne şekilde kullanıldığı gibi bilgiler süspansiyon sistemini etkiler. Bu nedenle her test sonrasında alınacak sonuçlar farklı olabilir. Alanında profesyonel ve uzmanlığı bulunan bir kişi süspansiyon sistemini test sonrasında gözden geçirerek hangi bileşen ve hangi parçanın ne kadar süre kullanılabilir olduğunu teşhis ederek araç sahibine bilgi verir ise bu durum ileride oluşacak olan birçok ek masrafın önüne geçmeyi mümkün kılar.

Amortisör ve Süspansiyon Testi Faydaları

Hem ekspertiz hem de belirli dönemlerde yaptırılacak olan süspansiyon testi araçlarda birçok fayda sağlamaktadır. Başlıca sağladığı faydalar şu şekildedir;

 • Amortisör ve süspansiyon testi ile aracın ilgili olan aksamları ve yayları detaylı bir şekilde incelenmiş olur.
 • Tekerleklerin toplam ağırlıkları ile tekerlerin sürüş esnasında sahip oldukları çekiş gücü tespit edilir.
 • Salıncak ile viraj demiri gelip parçalarında bu test esnasında kontrolü yapılır.

Süspansiyon ve Amortisör Testi Önemi

Süspansiyon sistemi araç ve teker arasında yer alarak aracın sürüş esnasında alacağı darbelerden en az şekilde etkilenmesini sağlar. Bu durum araçlarda güvenli ve konforlu bir yolculuk imkânı sunar. Ancak süspansiyon sisteminin en önemli özelliği konfordan ziyade virajlarda aracın zemine sabitlenmesini ve savrulmasını önlemektir. Birçok kaza, viraj dönüşlerinde meydana gelmektedir ve kazaların nedenlerinin temelinde araçların amortisör sistemlerinin gerekli tutuşu sağlayamaması yatar. Aracın dönüş esnasında yetersiz kalan amortisörü, denge kaybına yol açarak araçların yoldan savrulmasına neden olmaktadır. Bakımlı ve olması gereken değerlere sahip bir süspansiyon sistemi özellikle dönüş esnasında aracın yola tutunmasını sağlar ve dönüşü kolaylaştırarak olası savrulmanın önüne geçer.

Süspansiyon Testi Fiyatları

Süspansiyon testi, yapılacak olan testin ayrıntısına ve detayına bağlı olarak farklı fiyatlara sahiptir. Genelde ikinci el araç alım satımında tercih edilen süspansiyon testleri normal araç kullanım zamanlarında da tercih edilirse ciddi anlamda hayat kurtarıcı olabilir. Birçok ekspertiz merkezinde sunulan süspansiyon testi hizmetinden olumlu sonuçlar almak ve memnun kalmak için güvenilir adresleri tercih etmek gerekir. Güven veren ekspertiz merkezleri ile çalışıldığında en iyi hizmetin en uygun fiyatlar ile alınması da mümkün olur. Müşteriyi düşünen ve müşterinin cebine dost hizmetler veren ekspertiz merkezleri her koşulda en detaylı ve en ayrıntılı hizmeti müşterilere sektör genelindeki en uygun fiyatlar ile sunar.

Biz Ne Yapıyoruz?

Eskişehir oto ekspertiz firması olarak sizin güvenliğinizi sizden daha çok önemsiyor ve araçlarınıza yapılması gereken her türlü muayene ve kontrolü en detaylı şekilde yapıyoruz. Uzman ve alanında profesyonel olan bakım ekibimiz ile aracınızın süspansiyon sistemini inceliyor ve teknik anlamda her türlü doğru sonucun alınmasını sağlıyoruz.

Aldığımız sonuçları, aracınızın ilk sahip olması gereken değerler ile karşılaştırıyor ve aradaki farka göre sizlere tamamen objektif bir rapor hazırlıyoruz. İkinci el araç alım öncesinde tercih edeceğiniz ekspertiz hizmetinde aracın tamamen gerçek değerini yansıtması için sizlere kusursuz bir test hizmeti sunuyoruz.

Gerçekleştirdiğimiz kaliteli hizmet ile hem alıcılara hem de satıcılara güven veriyor ve iki tarafı da mağdur etmemek için titiz bir çalışma sürdürüyoruz. Deneyimli kadromuzu her geçen gün geliştiriyor ve ekspertiz anlamından sektörde zirvede yer alacak çalışmalara imza atıyoruz. En iyi hizmeti bağımsız bir yapı ile müşterilerimize ulaştırıyor ve garantili raporlarımız ile müşterilerimizin daima doğru tercih yapmasını sağlıyoruz.