Yanal kayma testi, ekspertiz hizmeti alacak olan bir aracın lastikleri, rot ve aks ayarları ile jantlarında mevcut bulunan arızanın tespitinde kullanılan teste verilen genel addır. Yanal kayma testi ile güncel yanal kayma açısı değerleri ile ilk günkü olması gereken yanal açı değerleri karşılaştırılır. Bu sayede araçta geçmişten bu güne herhangi bir yanal kayma olup olmadığı anlaşılarak araçta tamir ve onarım süreci başlatılır. Ön ile arka lastikler tambur zemine sabitlenir ve bu şekilde araç çalıştırılarak sürüş esnasında herhangi bir kayma olup olmadığına bakılır. Deneme aşamasında cihaz üzerinden gerekli testler yapılır ve sonuçlar güncel hali ile raporlara yansır.

Yanal Kayma Testi

Yanal Kayma Testi

Yanal kayma testi aracın tekerlerindeki sapmayı milim ölçülerle tespit eden profesyonel bir sistemdir. Uzmanlar eşliğinde teste alınan araçtan en doğru ve güncel veriler tespit eden profesyonel ekspertiz uzmanları bu raporu hem alıcı hem de satıcıya teslim ederek aracın durumu hakkında tarafları bilgilendirir.

Oto ekspertiz hizmeti sırasında yanal kayma testine alınan bir aracın test sonrasında fabrika çıkısı sırasında sahip olduğu pürüzsüz ayarlara sahip olması beklenir. Test sırasında jantlar ile ön düzen ve rot başlarının arka kısımda bulunan lastikler ile ne derece uyumlu olduğuna bakılır. İki kısmın birbiri ile uyumu yüzdelik oranlar ile raporlara yansır.

 

Yanal Kayma Testi Nasıl Yapılır?

Yanal kayma testi bu alanda detaylı veri elde edilmesini sağlayan ölçme sistemleri ile yapılır. Temel amaç aracın sürüş halinde rotasını ne kadar takip edebildiğini tespit etmektir.

Yanal kayma tespit cihazı, kayar bir sistem üzerinde monteli halde bulunan ve düz bir plakaya sahip olan bir sistemden oluşur. Bu sistem üzerinde bir aktif alıcı yer alır ve araç sürüş esnasındayken aracın yer değiştirme ölçüsünü doğrusal bir şekilde ölçerek anında rapora döker.

Günümüzde yanal test hem ikinci el alım satımlarında hem de sıfır fabrika çıkışlı araçların trafiğe çıkma onaylarının verilmesi esnasında tercih edilir. Sonuçların tam olarak doğruluk arz etmesi bu anlamda daima araç sahiplerine güven veren bir unsurdur. Araçlarda bir kayma ya da rotanın dışına çıkma test edilirse bu durumda direk müdahaleye geçilerek gerekli onarımın yapılması mümkün olur.

 

Yanal Kayma Değerleri Nasıl Olmalı?

Yanal kayma değerleri ölçümün yapıldığı merkezden merkeze farklılık gösterebilir. Ancak temelde olması gereken değerler aracın fabrika çıkışında sahip olduğu değerlerdir. Yapılan ölçümlerde birebir olmasa bile fabrika çıkışına en yakın değerlere sahip olan araçlar da yanal kayma problemi bulunmayan araçlar sınıfına dâhil olurlar.

Rot kontrolünü kaybeden araçlar kazaya açık olan araçlardır. Kaza senaryoları ise genelde ölüm ve yaralanmalar ile sonuçlanır. Araçta seyir güvenliğini sağlamak ve daha güvenli bir seyahat için mutlaka rot başları ve aks kontrollerinin yaptırılması gerekir. Doğruluğu kanıtlanmış merkezlerde tercih edilecek olan yanal kayma testi ile en doğru ve açık sonuçlara ulaşmak mümkün olur. Yanal kayma testi sadece oto ekspertiz ihtiyacında değil günlük ihtiyaçta da oldukça dikkat edilmesi gereken bir konudur. Güven veren ekspertiz merkezlerinden araca ilişkin en güncel verilere ve detaylı yanal test sonuçlarına ulaşmak mümkün olur.

 

Yanal Kayma Neden Olur?

Araçlar, trafikte ilerlerken birçok durumda engeller ile karşılaşırlar. Ani karşılaşılan engellerden kaçmak mümkün olmaz ve araç bu engellere girdiğinde aracın alt kısımlarında bir takım değişiklikler ve dengesizlikler meydana gelir. Sarsıntıya bağlı olarak süspansiyon sistemi yeterli korumayı sağlayamaz ve tekerler bu sarsıntıdan zarar görür. Çok daha ciddi boyutlu sarsılmalarda aracın rot başları ve dingil sistemi ciddi şekilde hasara uğrar. Meydana gelen kusurlar, zamanın ilerlemesi ile tekerlerin sahip olduğu düz açıyı kaybetmesine neden olur. Araç bu durumda düz çizgisinde ilerleyemez ve seyir halindeyken sağa ya da sola doğru sapar.

Kazaya karışan araçların rot başları ve teker sistemleri daha büyük hasarlara uğradığı için kazalı araçlarda durum daha ciddi ve risklidir. Bazı durumlarda teker sistemleri yapılan müdahaleler ve tamirler neticesinde bile düzelmeyebilir. Yanal kayma testi ile tüm bu akşamlardaki arızalar cihaz yardımı ile tespit edilir ve bu doğrultuda da doğru müdahaleler ile aracın tamiri mümkün olur.

 

Yanal Kayma Testinde Gerçekleştirilen Kontroller

Yanal kayma testi aracın rot ve süspansiyon sisteminde meydana gelen her tür arızayı tespit eder. Aynı düzlemde aynı açı ile gidebilen tekerler hem yakıt anlamında hem de sürüş anlamında araç sahibinin yüzünü güldürür. Yanal kayma testi esnasında;

  • Aracın rot ayarları kontrol edilir,
  • Aracın aks ölçümleri yapılır,
  • Araçta bulunan ön takım incelenir ve kontrol edilir,
  • Şase ölçümü yapılır,
  • Alt tablaların gerekli kontrolü yapılır.

Teknolojik anlamda gerekli alt yapıya sahip ve tarafsız raporlar ile hizmet veren oto ekspertiz hizmetleri ile yollarda daha güvenli bir sürüş keyfine sahip olmak mümkün olur.

 

Yanal Kayma Nasıl Düzelir?

Yanal kayma testi sonucunda eğer 3-4 metrelik bir kayma tespit edilirse bu durumda hemen araç sahiplerine gerekli yönlendirmeler yapılarak bu sorunun giderilmesi gerekmektedir. Yanal kayma sorunlarında gerekli tamirin yapılabilmesi için ilk önce aracın yanal kayma testine alınması zorunludur. Uygun ve güvenilir hizmetler veren ekspertiz firmasından alınacak hizmet ile araçta bulunan yanal kayma problemi de giderilebilir

Yanal kayma tamiri öncesinde gidilen servise raporlar sunulur ve bu raporlar neticesinde de kaymanın düzeltilmesi sağlanır. Aracın sorumlu aksamları cihazlara bağlandıktan sonra detaylı inceleme yapılır ve sorunun meydana geldiği aksam tespit edilir. Güvenilir ve profesyonel uzmanlar eşliğinde dakikalar içerisinde yanal kayma sorunun giderilmesi mümkün olur.

Birçok durumda yanal kayma problemi rot ayarlarının incelenmesi ve yeniden yapılması ile çözülebilmektedir.  Ufak işlemler ile rot başları değiştirilerek de bu sorun giderilebilir. Rot başlarından kaynaklı olmayan sorunlarda aracın şasisinde bulunan yamukluk ya da eğrilik araçta yanal kayma problemine neden olur. Bu yamulma sorununu kolay bir şekilde gidermek mümkündür. En üst düzey hizmetlerde şasi aksamında yamulan parçaların yerine yenisi kaynatılarak kayma problemi giderilir.

 

Biz Ne Yapıyoruz?

Eskişehir oto ekspertiz merkezi olarak araçlarınızda bulunan her tür arızayı profesyonel cihazlarımız ile tespit edip, tecrübeli ve profesyonel kadromuz ile sizlere güvenilir bir ikinci el araç alım fırsatı sunuyoruz. Araçlarda bulunan her tür sorunu son teknolojik cihazlarımız ile tespit ediyor ve sizlere güncel raporlar ile hizmet vermekteyiz.

Sermayenin insan kaynağı olduğunu her fırsatta unutmuyor, daima objektif raporlar ile sizlere güven sağlıyoruz. Sektörde daima değer yaratan bir şirket olarak bugünkü çalışmalarımız ile geleceğimize yön veriyoruz. Ekspertiz uzmanlarımız ile en detaylı hizmeti en hızlı koşullar ile sizlere sunuyoruz.

Hem alıcı hem de satıcılara güven veren hizmetlerimiz ile iki tarafı da mağdur etmeyecek bir hizmet sunmayı garanti ediyoruz. Hazırlanan raporlarımızın her daim arkasında duruyor ve hem maddi hem de manevi olarak müşterilerimizi her koşulda destekliyoruz. Sürekli gelişen deneyimli kadromuz ile oto ekspertiz hizmetinde sizlere sektörün en iyi hizmetini sağlıyoruz. Tam bağımsız yapımız ile sizlere her koşulda garantili raporlar hazırlıyor ve oldukça geniş kapsamlarda profesyonel ekspertiz hizmetlerimizi yerine getiriyoruz.