Kaporta, motorlu araç gruplarında aracın üstünü boydan boya kaplayan sac tabakadır. Araca bakış anında göze ilk çarpan aracın kaportasıdır. Aracı görsellik anlamında temsil eden kaporta boyası, bu anlamda araç sahipleri için oldukça önemlidir.  Neticede her insan aracının dışarıdan göze güzel görünmesini ister ve bu anlamda aracın sahip olduğu orijinal fabrika çıkış boyalı halini korumak için uğraş gösterir.

Boya ve Kaporta Testi

Boya ve Kaporta Testi

İkinci el araç piyasasında da yeni araç almak isteyenler aracın kalitesini yansıttığı için mümkün olduğunca boyasız ya da az boyalı araçları tercih eder. Araç alım satımlarında son derece önemli olan kaporta ölçüm ve boya ölçüm kontrolleri ile aracın geçmişi hakkında önemli bilgiler elde etmek ve güvenli koşullarda satın almak mümkün olur.

Boya ve kaporta ölçüm testlerinde mutlak sonuçlara ulaşmak için güvenilir ekspertiz merkezleri ile iletişime geçmek gerekir. Birçok durumda araç satıcıları önceden düzenledikleri ekspertiz raporları ile bu süreci kısaltmaya çalışır. Bu gibi durumlarda tekrar bu kontrolleri yeniletmek ve güvenilir adreslere aracı teslim ederek en detaylı bilgileri elde etmek önemlidir. Güncel olarak çıkartılacak tarafsız ölçüm sonuçları, alıcılar için daha sağlam adımlar atmak anlamına gelir.

Boya ve Kaporta Kontrolü Neden Önemlidir?

Günümüzde birçok araç sahibi komple boyalı olan araçlara karşı çekingen yaklaşır. Bunun temel amacı komple boyalı araçların ağır hasarlı olabildiği düşüncesidir. Birçok şart değerlendirildiğinde özellikle eski model olmayan araçların komple boyalı çıkması, mutlak surette geçmişte geçirilen ağır bir kazayı işaret eder. Bu durum da alıcılar için ekstra masraf ve verimsiz bir kullanım anlamına gelir. Bu nedenle araç alım satımlarında alıcıların özellikle dikkat ettikleri konu aracın hangi bölgelerinde boya olduğudur.

Araçta yer alan parçalı boyaların bölgesel değişimleri aracın gerçek değerinin belirlenmesinde büyük bir öneme sahiptir. Örneğin her aracın ön ve arka tamponlarında ya da kapılarında parçalı boya olması gayet doğal bir durumdur. Ancak bir aracın tavanında boya varsa, bu durum akıllarda takla atan bir araç izlenimi oluşturur. Bu nedenle bölgesel boyalarda en doğru tespiti yapabilmek ve en doğru sonuçlara ulaşabilmek için güvenilir ve profesyonel hizmet sunan ekspertiz merkezlerinden hizmet almak gerekir.

Boya Ölçümü Nasıl Yapılır?

Ekspertiz hizmetine dâhil olan boya ölçüm testlerinde ilk aşamayı uzman incelemesi tamamlar. Bu aşamada sektörde birçok deneyime sahip profesyonel uzmanlar aracı uygun yere alarak gerekli koşullar altında inceler. Aracın ön ve arka kısmından yapılan bu detaylı inceleme ile herhangi bir boyasının olup olmadığı birçok durumda anlaşılabilmektedir. Ancak profesyonel ekspertiz uzmanlarının bile göremeyeceği oldukça küçük hataların tespiti aşamasında devreye mutlaka profesyonel cihazların girmesi gerekir. Milimetrik hatta makron ölçüleri bile tespit eden özel boya ölçüm cihazları ile araç ikinci defa incelemeye alındığında, araçta bulunan en ince kusurlar bile tespit edilir ve kaporta hakkında detaylı bilgiye sahip olunur. İncelemeler tamamlandığında elde edilen veriler bilgisayar ortamına aktarılır ve kâğıt dokümanlar şeklinde alıcı ve satıcıya sunulur.

Boya Ölçümlerinde Hangi Testler Yapılır?

Boya ölçüm ve kaporta ölçüm testleri aracın kaportasına ilişkin en ince detaya kadar bilgi vermektedir. Aracın parçalı ya da komple boyalı olup olmadığı, hangi bölgelerde boya olduğu, hangi alanlarda değişme olduğu gibi en önemli bulguları boya ölçüm testleri verir. Her ekspertiz hizmetinde öncelikle merak edilen sonuçlar arasında yer alan kaporta ölçüm testleri, aracın gerçek değerini belirlemeye yardımcıdır ve alım satım esnasında alıcıların ellerindeki en önemli delildir.

Boya ölçüm testleri sonucunda aracın fabrika çıkışlı olup olmadığı da kolayca tespit edilebilir. Boya ve kaporta ölçüm testleri esnasında;

 • Boyanan parçaların detaylı kontrolleri,
 • Değişen parçaların detaylı kontrolleri,
 • Aracın şasi kontrolleri,
 •  Ön ve arka panellerin kontrolü,
 • Gövdenin kontrolü,
 • İç ve dış direk kontrolü,
 • Stepne havuz kontrolleri,
 • Tavan muayenesi,
 • Çamurlukların kontrolü,
 • Arka bagaj muayenesi,
 • Marşpiyel kontrolü,
 • Tampon travers kontrolleri,
 • Kapıların kontrolü

Gibi hizmetler sunulur. Aracın dışarıdan bakıldığında göze çarpan her bölgesi titizlikle incelenir ve ardından son teknoloji tespit cihazları ile de gerekli kontroller yapılarak objektif sonuçlar elde edilir. Bu durum alıcıların akıllarındaki soru işaretini silerken, aracın gerçek değerinin belirlenmesi konusunda da satıcıya yardımcı olur.

Kaporta Kontrolü

Yapılacak olan kaporta kontrolü ile aracın da gerçek kimliği ile tanışmak mümkündür. Piyasada yer alan birçok art niyetli satıcıyı kolayca geri püskürtebilmenin yolu detaylı bir kaporta ve boya ölçüm testine başvurmaktır. Uzmanların çalışmalarına ek olarak milimetrik hataların tespit edilmesini sağlayan cihazlar ile yapılan ölçümler sonucu kaportada meydana gelen en ufak çizik bile tespit edilir ve işaretlenerek rapor sonuçlarında araç sahiplerine teslim edilir.

Kaporta boya ölçüm testi ile kaportanın komple değişme ihtimali bile kolayca açığa çıkmaktadır. Boyanın yeterli gelmediği durumlarda tercih edilen bu parça değişim hilesi, boya ölçüm testi ile kolayca tespit edilir ve hile ortaya çıkar. Araçların fabrika çıkışlarında sahip oldukları boyalı haline sonradan ulaşmak imkânsızdır. Birçok durumda değişen parçalar orijinal kalite olarak tanıtılsa da yapılan bu milimetrik testler değişen parçanın hemen tespit edilmesine olanak tanır.

Araç Boya Ölçüm Değerleri

Araçlarda orijinal boya haricinde bir katman daha boya olduğunu anlamak için aracı boya ölçüm testine götürmek gerekir. Burada aracın boyasız olan bir bölümünden alınacak bir parça katman, objektif sonuçlar elde etmek için yeterlidir.  

Eğer alınan bu parça ile şüphe duyulan alan arasındaki ölçüm farkı 100 mikrondan daha fazla çıkarsa bu durum şüpheli bölgenin boyalı olduğunun kesin kanıtıdır. Örneğin 100 mikron parça ile ölçülen yerde 220 mikron boya bulunursa bu durum bu bölgede lokal boya olduğuna işaret eder.  Eğer bu aralık 150 mikron ile 180 mikron arasında değişirse bu durumda da bu bölgeye ince boya atıldığı sonucuna ulaşılır.

Boyanın değerini çıplak göz ile incelemek ve sonuç elde edebilmek için çok güçlü bir ışık kaynağına ihtiyaç olur. Işığın hem dikey hem de yatay pozisyonlarda incelenecek bölgeye yansıtılması ile yine bir nebze başarılı tespitlerin yapılması söz konusu olsa da bu durum yine de makineler karşısındaki kadar başarılı sonuçlar vermez.

Biz Ne Yapıyoruz?

Eskişehir genelinde uzun yıllardır başarılı testlere imza atan Eskişehir oto ekspertiz merkezi olarak sizlere son derece kapsamlı ve oldukça detaylı boya ölçümü ve kaporta kontrolü hizmeti sunuyoruz. Öncelikle aracın kaportasının bütününü hedef alıyor ve herhangi bir sökme/takma veya değişen gibi durumlar bulunup bulunmadığını tespit ediyoruz. Ardından deneyimleri ile başarılarını kanıtlamış uzmanlarımız eşliğinde kaportanızın genelini mikron cinsinden ölçüyoruz. Bu aşama ile kaportanızda hangi bölgelerde boya olduğunu buluyor ve aracın şasi bölgesinde hasar olup olmadığını kontrol ediyoruz. İç ve dış direkler ile birlikte podya kontrollerini de gerçekleştirerek araçta herhangi bir ezik ya da göçme varsa bu bilgiyi de raporlarımıza ekliyoruz.

İkinci el araç piyasasında gönül rahatlığı ile alabileceğiniz bir ekspertiz hizmetini sizlere sunmayı garanti ediyoruz. Deneyim sahibi olan uzman kadromuz ile her koşulda en objektif sonuçları sizler için hazırlıyor ve tarafsızlık ilkesi kapsamında sizlere teslim ediyoruz. Kurumsal kapsamda sürdürdüğümüz hizmetler ile araç alım satım öncesinde daimi adresiniz haline geliyor ve sizlerden gelen memnuniyeti yüksek geri dönüşler ile sektörün bir numarası olma iddiamızı sürdürüyoruz.