Fren sistemi temelde bir ABS beyni, 4 tekerleğe bağlı olan sensörler, fren balataları, frenlerde yer alan dizgiler ve fren hidroliğinden meydana gelir. Fren testi bu aksamların muayene edilmesini ve verimlilik oranlarını ölçer. Araç trafik halinde iken frene basıldığı anda tekerlerde yer alan özel sensörler, ABS beynine komut hakkında bilgi verir. Beyine giden bu komutlar doğrultusunda fren pedalı kendisine gelen baskıyı diğer tekerleklere eşit bir koşulda dağıtır. Bu sayede trafikte hareket halinde olan araç anî bir şekilde durmak yerine, kademeli bir şekilde yavaşlar ve durur.

Expertiz Fren Testi

Expertiz Fren Testi

ABS beyni, gelen komutun tekerlere zamanında iletilmesini sağlayarak aracın kaymasının ve savrulmasının önüne geçer. Bu sistem içerisinde yer alan sensör balata, disk veya hidrolikte meydana gelebilecek en ufak bir arıza, bütün fren sisteminin bozulmasına neden olabilir. Sistemin tam anlamı ile düzgün çalışması ve trafik esnasında kusursuz bir şekilde aracın durabilmesi için fren sisteminin daima bakımlı olması gerekir. Eğer fren sisteminde yer alan ABS içerisinde bir problem meydana gelirse ABS sistemi devre dışı kalır ve kullanıcıya bu durum hakkında uyarı gider.

Fren Sisteminde ABS’nin Önemi

ABS sistemi bulunmayan araçlar kaba tabir ile kara düzene sahip olan araçlardır. ABS sistemi mevcut olmadığında fren balatası diske yapışır ve tekerleklerin anında kitlenmesine neden olur. Bu durumda araçlar özellikle sürat halinde iken birden yapılan frenlerde, fren komutu tek bir tekere gider ve bu sayede aracın dengesiz bir şekilde durması mümkün olur.  Bu durum araçların sağa veya sola doğru kayma yapmasına da zemin hazırlamaktadır. Araçlarda kusursuz bir sürüş keyfi yaşamak ve güvenli koşullarda seyahat edebilmek için mutlaka fren sistemlerinin teste sokulması ve sonuçlarının tatmin edici oranlarda olması gerekmektedir. Fren testi ile araçlarda bulunan frenlerin çalışma durumunu test etmek ve birçok durumda yaşanacak olan kazaların önüne geçmek mümkün olur.

Fren Testi Neden Yapılır?

Sürüş halinde araçlarda durmayı sağlayan tek aksam fren sistemidir. Ekspertiz kapsamında yapılacak olan fren testi, önem bakımından yıl içerisinde belirli dönemlerde de mutlaka yaptırılması gereken testler arasında yer alır. Araçlarda trafik esnasında can güvenliğini koruyan temel aksam olan frenler yıllık bazda kullanıma bağlı olarak zamanla aşınır ve artık ilk günkü gibi sağlam bir şekilde hizmet veremez. Düzenli olarak yaptırılacak fren bakımı ile yollarda daha güvenli koşullarda seyir halinde bulunmak mümkün olur

Fren Testi Nasıl Yapılır?

Araç fren testleri, mutlaka servis ortamlarında yetkili uzmanlar eşliğinde yaptırılmalıdır. Ekspertiz merkezlerinde yaptırılabilen bu test öncesinde araçlar uygun olan alana alınır ve araç testin yapılacağı rampaya çıkartılır. Zemin üzerinde bulunan ve rulo klasiklerden oluşturulan bu sistem aracın fren sisteminin detaylı bir şekilde kontrol edilmesini sağlar. Araç diskler üzerine hizalı bir şekilde yerleştirilir ve deneyimli kişiler aracı olduğu yerde kullanarak sonuçları rapor eder.

Balatalar ile disklerde yer alan arızalar, lastiklerin güncel durumu, frenlerin tutuşu, el freninin güncel durumu, aracın sağa ve sola sapma yüzdelerine ilişkin detaylı raporlar bu test ile kısa süre içerisinde tespit edilebilir. Aracın fren testi aşamasında yapılan ölçümler tamamen dijitaldir ve bu nedenle sonuçları daima oldukça güven vericidir.

Fren Testi Fiyatları

Fren testi günümüzde birçok farklı ekspertiz noktasında uygulanabilmektedir. Ekspertiz testine dahil olabileceği gibi ayrı bir şekilde fren testi hizmeti almak da mümkündür. Araç sürücüleri tercih edecekleri ekspertiz hizmetinin kapsamına ve kalitesine göre farklı fren testi fiyatları ile karşılaşabilir. Yapılacak olan testler kapsamlı olduğu için bu anlamda müşterilere hizmete göre uygun fiyatlar sunulmaktadır. Güven veren ekspertiz firmaları ile çalışmak, en uygun fiyatlara en iyi hizmetin alınması açısından önem taşır.

Fren Testinde Kontrol Edilen Aksamlar

Araç fren testi sonrasında hazırlanan raporlar, araç sahiplerinin ve alıcıların frenler hakkında geniş bilgi sahibi olmasını sağlar.

Frenlerin test aşamasında gerçekleştirilen kontroller;

  • Fren kuvveti ve sahip olduğu dengenin tespiti,
  • Pedalların kuvvetinin ölçülmesi,
  • Dört tekerleğin en yüksek fren kuvvetin ölçülmesi,
  • Fren yapılması boyunca ortaya çıkan denge ve fren yapma hızına göre dört tekerleğin bu performansa katılımının ölçümü,
  • Arka frenleri kısıtlayan sistemin kontrolü,
  • Farklı fren dozlarında ön ve arka frenlerin performans yüzdelerinin hesaplanması,
  • ABS öncesinde frenlerin kontrolü,
  • Hidrolik sıvılarının kontrolü,
  • Fren kontrolü,
  • Balataların ve ABS sisteminin kontrolü

Şeklinde sıralanabilir.

Fren testi ve kontrolü sonrasında elde edilen sonuçlar kâğıt dokümanlar şeklinde hazırlanır ve alıcı ile satıcılara teslim edilir. Testin her aşaması yüksek kalite standartlarına uygun cihazlar ile yapıldığından elde edilen sonuçlar kesimlik gösterir. Her tür arızanın kolayca tespit edilebildiği bu cihazlar donanımlı teknik personeller tarafından kullanılır ve her aşamada titizlik ile emin sonuçlara ulaşılır.

Fren Testi Değerleri Kaç Olmalı?

Araçların tekerlerinde arka tekerler ön tekerlere göre %50 daha az aşınmaktadır. Araç lastik değişiminde sadece ön veya arka tekerin değiştirilmesi fren sistemlerinde ciddi sıkıntılara neden olabilir. Kusursuz bir fren sistemine sahip olmak için tekerleri eşit bir şekilde değiştirmek ve bakımlarını eşit yaptırmak gerekir.

Araç fren testi değerleri yapılacak test sonucunda belli olur ve detaylı bir şekilde raporlara yansır. Aracın fabrika çıkış değerlerine yakın fren değerleri araçlarda uzun süreli yüksek performans elde edilmesini sağlar. Kullanıma bağlı aşınmalarda test sonuçlarında düşük değerlerin çıkması durumunda da gerekli müdahale ve değişikliklerin yapılması mümkün olur.

Fren Sisteminde Fren Hidroliğinin Önemi

Fren sistemi dendiğinde insanların aklına gelen ilk aksam fren balatalarıdır. Birçok insanın aklına ilk aşamada fren hidroliği gelmez.  Fren hidroliği aslında fren balatalarından daha önemlidir ve hidrolik sisteminin de fren kontrolü esnasında kontrol edilmesi gerekir. Fren hidroliklerine normal koşullarda biçilen ömür 2 yıldır.  Mümkün olabiliyorsa yıllık olarak fren bakımını yaptırmak ve fren yağlarını değiştirmek sürüşten yüksek performans almayı sağlar. Ekspertiz hizmetlerinde araçları profesyonel test cihazlarına sokarak fren sistemlerinin kullanım ömrüne ilişkin de önemli bilgiler elde edilir.

Biz Ne Yapıyoruz?

Eskişehir oto ekspertiz merkezi olarak sizlere profesyonel kapsamlarda en iyi ekspertiz hizmetini sunuyoruz. Araçlarınızda detaylı bir fren kontrolü gerçekleştiriyor ve her tür arıza problemine üst sınıf teknolojiye sahip cihazlarımız ile çözüm üretiyoruz. Araçta yer alan her bir aksamı da uzman personellerimiz ile titiz bir şekilde testten geçiriyor ve ekspertiz anlamında sektörde doğruluğu en yüksek raporları müşterilerimize teslim ediyoruz. Tamamen gerçeği yansıtan detaylı raporlarımız ile araca ilişkin en güncel verileri raporluyor ve aracın gerçek değerinin belirlenmesinde en önemli rolü oynuyoruz.

Araçların gerçek değerini ortaya çıkartan güncel raporları hem araç alıcısı var hem de satıcısına teslim ediyor ve memnuniyet garantili ekspertiz hizmetlerimizi sunmaya devam ediyoruz. Geçmişten gelen deneyimlerimizi geleceğe aktarıyor ve daima müşterilerimizin memnuniyetini düşünerek kurumsal kapsamlarda hizmet veriyoruz.

Araç test ve muayenesi kapsamında piyasa genelinde en uygun fiyatlar ile hizmet sunmayı garanti ediyor ve alım satımda müşterilerin akıllarında bulunan birçok soru işaretine profesyonel teknikler ile kalıcı sonuçlar getiriyoruz.