Motor performans testi oto ekspertiz hizmeti kapsamında sunulan bir hizmettir ve önem bakımından ilk sırada yer alır. Dinamometre yardımı ile gerçekleşen motor performans testi ile motorun performansına bakılarak motorun toplamda ürettiği gücün ne kadarını tekerleklere gönderdiği ve iletim esnasında herhangi bir güç kaybının yaşanıp yaşanmadığı gibi hususlara dikkat edilir. Bir diğer tanımı ile Dyno Test olarak da bilinen motor testi ile aracın motorunun ömrü hakkında da önemli bilgilerin elde edilmesi mümkün olur.

Motor Performans Testi 1

Motor Performans Testi 1

Bir araçta en yer alan en önemli aksam tartışmasız motordur. Motoru diri olan bir araç her koşulda uzun vadeli kullanım sunarken, yıpranmış ve hasar görmüş motora sahip araçlar araç sahibine hem masraf hem de memnuniyetsizlik olarak geri döner. Motor ve diğer aksamlar hakkında en gerçekçi sonuçların alınması için mutlaka alım ve satım işleminden önce ekspertiz hizmeti alınması gerekir.

Motor performans testi ile;

 • Motorun beygir gücü,
 • Motor yorgunluğunun karşılaştırılması,
 • İvmelenme,
 • Motor torku,
 • Ateşleme sistemi ile yakıt beslemesi,
 • Vites geçişleri ve vuruntu tespitleri,
 • Vites kutusu ölçümü

Gibi değerler tespit edilir. Araç alım ve satım aşamasında gerekli olabilecek en önemli bilgiler, tarafsız ölçüm sistemleri ile kâğıt dokümanlara aktarılarak araç sahiplerine teslim edilir.

 

Motor Performans Testi Nasıl Yapılır?

Motor performans testi aracın son teknoloji tespit ve ölçüm sistemine sahip bilgisayarlı cihazlara bağlanması ile başlar. Bu bilgisayar kontrol sonrasında aracın motoruna ait her veriyi ayrıntılı şekilde vermektedir. Alanında profesyonel uzmanlar tarafından gerçekleştirilen Dyno Test ile en güvenli ve gerçekçi sonuçların alınması mümkündür.

Dyno Test aşamasından önce aracın genel anlamda güvenliği sağlanır ve araç ön tekerlerden zincirle ile bağlanır. Aracın genel yağ durumu, su durumu ve varsa kaçak durumu kontrol edilir. Lastikler gözden geçirilir ve lastiklerde herhangi bir çatlak vs. varsa bu durum da göz önüne alınarak test süreci başlar. Test aşamasında motor çok yüksek devirlerde çalışacağı için test öncesinde aracın ön kısmına profesyonel fan cihazları yerleştirilir ve uzmanların motoru çalıştırması ile gerekli tespitler yapılır.

Test aşamasında ilk olarak aracın standart gittiği yol koşulları sağlanır. Güç aktarma sistemleri gözden geçirilir ve en düşük seviyeden başlayarak en yüksek seviyeye kadar değerler titizlikle incelenir. Değerlerin kaydedilmesinin ardından aracın devri yavaşça düşürülerek test sonlandırılır.

 

Ekspertiz Motor Güç Testi Fiyatı

Ekspertiz hizmetlerine yönelik yeni çıkan yasa, ekspertiz kapsamında hazırlanan raporlardan ekspertiz şirketlerini sorumlu tutar. Bu kapsamda araçlarda gerçekleştirilecek olan ekspertiz hizmetinde TSE onaylı ekspertiz raporu sunulmaktadır. Yasada bulunan her türlü detaya uygun koşullarda hazırlanan raporlar tamamı ile tarafsız ve %100 gerçek verilere sahiptir. Güven veren motor performans testi ve güç ölçümü hizmetleri kapsamında her daim müşterilere en kapsamlı ve detaylı hizmet, en uygun fiyat güvencesi ile sunulur.

TSE onaylı motor performansı testi hizmetleri paket hizmetleri kapsamında müşterilere sunulur. Paket dahilinde motora ilave olarak araçta gerekli olacak her tür ekspertiz hizmetini de pakete dahil olarak almak mümkün olur. Özel cihazlar ile gerçekleştirilen ekspertiz hizmeti ile hem hızlı hem de en ekonomik ekspertiz hizmetini en iyi koşullarda almak mümkün olur.

 

Motor Mekanik Kontrolleri

Motor mekanik kontrolleri oto ekspertiz hizmetinin bir bölümüdür ve araçların mekanik aksamlarının detaylı incelenmesini sağlar. Bu muayene öncesinde araçlar asansörlere bağlanır ve güvenlik önlemlerinin alınması ile yukarı kaldırılır. Aracın yukarı kaldırılması ile aracın zemin kısmını komple görmek ve incelemek mümkün olur. Ekspertiz uzmanları tarafından yapılan detaylı muayene ile motor mekanik aksamlar gözden geçirilir ve geçmiş kaynaklı arıza tespitleri rapor edilerek araç sahiplerine sunulur. Motor mekanik kontrolleri sırasında;

 • Motorun kapsamlı kontrolü,
 • Motor ve şanzımanın kulakları,
 • On ve arka amortisörler,
 • Ön ve arka diskler,
 • Ön ve arka balatalar,
 • Egzoz muayenesi,
 • Motor ve şanzıman yağ kaçak tespiti
 • Şase,
 • Podye,
 • Debriyaj boşluğu,
 • Alt takım kontrolü
 • Yakıt deposu,
 • Bagaj alanı muayenesi,
 • Travers ve salıncak muayenesi

Gibi işlemler gerçekleştirilir. Uzmanlar eşliğinde gerçekleştirilen kontroller ile araçta ciddi arızaya neden olabilecek her tür arıza önceden tespit edilir. Değişen ve zarar gören organlar tespit edilir ve her bir detay objektif bir şekilde raporlara yansıtılır.

 

Motor Performansı Kaç Olmalı?

Motor performans testi motor hakkında oldukça önemli bilgiler verir. İkinci el araç alım satım işlemlerinden önce araçta yapılacak motor performans testi ile araca ilişkin daha net ve gerçekçi bilgilerin elde edilmesi mümkün olabilir. Aracın değeri üzerinden satışının yapılması için tercih edilecek motor performans testinden %85 ve üzeri alan araçlar bu testi başarı ile geçmiş sayılır.

Motorun çalışma dengesini ve kuvvetini etkileyen birçok yan faktör bulunmaktadır. Yani bir motorun çalışması aynı zamanda birçok diğer aksamın çalışması ile ilişkilidir. Bakımlı aksamlar daha profesyonel bir motor gücü ortaya çıkartır. Motor güç performans testinde motor gücü düşük olan araçlarda diğer yan akşamların bakımdan geçirilmesi gerekir.

Motor güç performansı sırasında motorun yüzdesini azaltacak olan durumlar;

 • Araç eğer yağı yakıt ile birlikte yakıyor ise yağ kaçağına bağlı olarak çalışma esnasında daha fazla elektrik harcar ve motor performansını düşürür.
 • Aracın debriyaj ve diferansiyel gibi aktarma güçlerinde arıza varsa bu durum motora olumsuz yansır.
 • Baskı balatası yıpranmış olan araçlarda motor gücü düşük çıkar.
 • Aracın bakımlarının zamanında yapılmaması, tıkanan kirli hava filtresi aracın motor gücünü olumsuz etkiler.
 • Dizel araçlarda bulunan partikül filtresi eğer doluysa bu durum motorda ciddi bir güç kaybına yol açar.

Zamanında yaptırılan bakımlar ve kontroller ile diğer aksamları yüksek performans gösteren araçlarda motor gücü de buna bağlı olarak yüksek yüzdelerde çıkmaktadır. Yapılacak olan ekspertiz hizmetinde de motorun güncel performans yüzdesini gerçekçi sonuçlar ile öğrenmek mümkün olur.

 

Motor Performans Testi Zararlı mı?

Motor performans testi her araçta mutlaka belirli dönemlerde yaptırılması gereken bir hizmettir. Araç değişikliğine gitmeye gerek kalmadan belirli dönemlerde yaptırılacak olan testler ile motorun çalışma durumu hakkında bilgi sahibi olunur ve ilerde yaşanacak birçok olumsuz duruma karşı önlem alma fırsatı doğar.

Tamamen teknolojik cihazlar ve uzmanlar eşliğinde gerçekleştirilen bu test güvenilir firmalar aracılığı ile tercih edildiği takdirde herhangi bir olumsuz durum söz konusu değildir. İşin uzmanı ekspertiz hizmetleri ile aracın güncel motor performansı hakkında en doğru bilgiler araç sahiplerine sunulur.

İkinci el araç alım satımları esnasında mutlaka motor performans testi yapılmalıdır. Motora dair her tür arızayı tespit eden ve detaylı bilgi veren testler sonucunda hem aracı uygun fiyatlar ile satın almak hem de varsa motor problemlerini teşhis ederek arızayı gidermek mümkün olur.

 

Motor Ölçümünde Kullanılan Makinalar

Motor performans testi ve ekspertiz hizmetlerinde araçların her türlü incelemesini yapabilme kapasitesine sahip çok sayıda teknik özellikli cihaz kullanılır. Cihazların her biri farklı bir kombinasyona sahiptir ve parçalar hakkında detaylı bilgi alınmasını sağlar.

Motor ölçümü testi öncesinde araçları bağlamak için tambur sistemleri kullanılmaktadır. Araçlar bu tambura bağlanıp sabitlendikten sonra gerekli ölçümlere başlanır. Ölçümler dinamometre test cihazları ile yapılır. Dyno olarak adlandırılan bu cihazlar motora ait detaylı bilgi ile araçtaki ateşleme ve yakıt sistemleri gibi donanımlar hakkında da bilgi verir. Test esnasında kullanılan arıza tespit cihazları ile de araçtaki arızalı kısımları tespit etmek mümkün olur.

 

Biz Ne Yapıyoruz?

Eskişehir oto ekspertiz firması olarak birçok marka araca tek bir çatı altında ekspertiz hizmetini veren bir firmayız. Testin her aşamasında üstün teknolojik cihazlar ile sizlere en güvenilir test sonuçlarını hazırlayıp, müşterilerimizin beklentilerinin ne olduğunu biliyor ve her koşulda müşterilerimize tam ihtiyacı olan oto ekspertiz hizmetini sunuyoruz.

Yüksek iş ahlakına sahip kadromuz ile sektörümüzün de gelişmesine ışık tutuyor ve bu kapsamda dinamik yönetici kadromuz ile sizlere en doğru ve gerçekçi sonuçları hazırlıyoruz. Her daim hem çalışanına hem de müşterilerine değer veren bir merkez olarak daima çalışmalarımızı Türkiye genelinde en yüksek kalite standartlarına uyacak koşullarda gerçekleştiriyoruz.

Sürekli kendini geliştiren ve geniş bilgi birikimine sahip uzmanlarımız ile birçok servisin yapmaya çekindiği en riskli ve detaylı test işlemlerini sizlere kurumsal şartlarda sunuyor ve başarıyı daima kendimize ilke ediniyoruz. Güven veren hizmetlerimizi geçmişten geleceğe en kaliteli koşullarda sunuyor ve gelecekte de en iyi ekspertiz firması olma yolundaki iddiamızı sürdürüyoruz.