OBD beyin testi ile bir araçta çıplak göz ile görülmesi mümkün olmayacak her türlü hatanın kolayca tespit edilmesi mümkün olur. Araçlar test aşamasında bir elektronik cihaz bağlanarak aracın beyni dahil olmak üzere her türlü aksam detaylıca incelenir ve elde edilen sonuçlar kâğıt üzerine aktarılarak alıcı ve satıcılara sunulur. Araçlarda motor başta olmak üzere elektronik sisteminde meydana gelen her türlü arızanın OBD beyin testi ile çözümü sağlanır.  OBD beyin testi araçların geçmiş dönemlerde karıştığı kazalara ait hasarların tespit edilmesinde de oldukça büyük bir öneme sahiptir. Oto ekspertiz kapsamına giren OBD beyin testleri tarafsız ve objektif ve sonuçlar vermesi nedeni ile birçok durumda alıcı ve satıcıların başvurdukları test yöntemleri arasında yer alır.

OBD Beyin Testi Nedir?

OBD Araç Beyin Testi

OBD  Beyin Testi

ODT beyin testi profesyonel uzmanlar eşliğinde gerçekleştirilen bir işlemdir. Uzmanlar aracın ekspertiz işlemleri sırasında, sahip oldukları üst teknoloji test cihazlarını araçların beyinlerine bağlayarak bu şekilde araçta akla gelebilecek her parça ve sistem hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir. Sonuçları tamamen gerçeği yansıtan OBD beyin testi, ekspertiz aşamasında yapıldığı taktirde aracın gerçek değerini tespit edilmesinde de oldukça önemlidir.

Araç Arıza Testi Nasıl Yapılır?

OBD beyin testi özel olarak üretilen ve arızayı kısa sürede tespit edebilen özelliklere sahip cihazlar eşliğinde gerçekleştirilir. Aracın beyni ve elektronik aksamlarının dışında ateşleme sistemi motor sistemi akü aydınlatma sistemi müzik sistemi Şans ve klima ile ABS gibi her türlü unsur detaylı bir şekilde inceleme bilmektedir test sonucu oluşan ayrıntılıdır ve raporlarda her türlü bilgiye detaylı bir şekilde yer alır

Araç Beyni Arızaları

Otomobiller arasında en önemli akşamlardan bir tanesi aracın beynidir. Profesyonel ve tam tanımlı bir sistem ile çalışan beyinde herhangi bir arıza meydana gelmesi aracın birçok arıza ile karşı karşıya kalmasına neden olur. Araç beyni, motor ve diğer aksamlardan gelen bazı rutin dışı durumlarda işlevini normal düzeylerde yerine getiremez. Fonksiyonunu kaybeden araçta motor beynine kısa sürede doğru şekillerde müdahale edilmediği durumlarda daha ciddi sorunlara yol ile karşılaşılması muhtemel olur.

Araç motor beyni en sık olarak;

 • Aracı yıkama esnasında beynine su kaçması,
 • Araçta düzensiz bir şekilde voltaj akımlarının bulunması,
 • Aracın çeşitli nedenlerden dolayı birtakım darbelere maruz kalması
 • Araç motor beyninin yerinden hareket etmesi,
 • Aracın aküsünü şarj ederken birtakım hataların yapılması,
 • ECU’nun normalden fazla şekilde ısınması,

Gibi nedenlerden dolayı arıza verebilmektedir.

Araç Beyninin Görevleri Nelerdir?

Bir araçtaki beynin en önemli görevi, aracın sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlamaktır. Sürüş esnasında aracın yarattığı kuvvetin fren ve diferansiyel bölümlerine kusursuz aktarılmasını ve bunun gibi diğer aksamların da sorunsuz çalışmasını sağlar. Araçta sürüş esnasında gerekli olacak her türlü komutu aracın beyni verir. Bu esnada araç beyninin komutları vermesinde herhangi bir aksama veya gecikme meydana gelmemelidir. Yapılan detaylı kontroller ve zamanında gerçekleştirilen muayeneler ile aracın kusursuz bir şekilde beyinden talimat alması ve hareket etmesi ve mümkün olur.

Araç beyninin işlevi ve önemi özellikle fren kontrolü ve airbag gibi sistemlerde açıkça anlaşılmaktadır. Kusursuz bir şekilde çalışan araç beyni, fren kontrolünü yine kusursuz bir şekilde sağlarken airbag sistemlerinde de anlık olarak müdahale yapılmasını mümkün hale getirir. Araçlarda meydana gelecek kaza ve hasar durumunda eğer araç beyni sorunlu ise gerekli komutları zamanında veremez ve fren başta olmak üzere birçok sistemin geç bir şekilde tepki vermesini sağlar.

Araçların Motor Beyni Arızaları Nasıl Anlaşılır

Araç motor beyni arızalarında en doğru teşhisi yapabilmek ve en doğru şekilde müdahale edebilmek için mutlaka elektronik cihazlardan yardım alınmalıdır. Elektronik cihazların olmadığı durumlarda aracın verdiği belirtileri anlamak ve doğru yorumlamak da fazla masrafların önüne geçilmesi açısından önemlidir. Araçlarda en sık olarak rastlanan motor beyni arızaları belirtileri şunlardır;

 • Araçta yer alan en önemli belirti arıza durumlarında yanan arıza lambalardır. Araçların gösterge panelinde yer alan arıza lambaları en kısa yoldan araçta ne tür bir arıza meydana geldiğini sürücülere anlatır. Sebepsiz yere arıza lambaları yanıyor ise bu durumda aracın beyin motorunda bir arıza meydana gelmiş olabilir.
 • Aracın çalışma sisteminde bir dengesizlik tespit ediliyorsa bu durum da yine motor beyni arızasına işaret eder. Araçlarda sürekli trafik halinde iken stop etme sorunu var ise ve bu neden ateşleme sistemine bağlı ekipmanlardan kaynaklanmıyor ise bu durumda bu belirti araçların motor beyinlerinde arıza meydana geldiğini yorumlanabilir.
 • Araç eski döneme nazaran daha sarsıntılı ve daha sesli bir şekilde çalışırsa aracın motor beyninde bir arıza olabilir.
 • Devirli halde giden bir araç aniden stop etme sorunu ile karşılaşırsa bu durum da yine motor beyni arızaları arasında yer alır.
 • Araçta performans kaybı yaşanıyor ise ve sürüş esnasında çekişte güç kayıpları yaşanıyor ise bu durumda da yine aracın beyninin kontrol edilmesi gerekir.
 •  Beyinde yer alan soket aksamında kırık veya soketlerde aşınma ile oksitlenme gibi durumlar mevcut ise bu durum aracın motor beynine zarar verir.
 • Eğer rölantide bırakılan bir araç durduk yere stop ediyor ise bu da yine bir diğer motor beyni arızaları sinyalleri arasında bulunmaktadır.
 • Araçlardaki yakıt tüketimi eğer normalden fazla ise ve bunun başka belirlenebilen nedeni yok ise bu durum aracın motor beyninde meydana gelen bir arızadan dolayı gerçekleşmektedir.

Bahsi geçen bu işaretlerden ve belirtilerden şikâyeti olan araç sahipleri kısa süre içerisinde sorunun çözümü için bir teknik servis ile iletişime geçmelidir. Yapılacak ona detaylı bir oto ekspertiz işlemi ile araçlarda meydana gelen her türlü beyin ve motor arızalarını tespit etmek ve fazla masraflar ile karşılaşmadan çözümlerini sağlamak mümkün olur. Profesyonel hizmetleri ile sektörde güven veren oto ekspertiz firmaları ile çalışmak her koşulda doğru ve tamamen güvenilir sonuçların alınması açısından oldukça önemlidir. Yapılacak olan testler araçlarda ileri dönemlerde meydana gelebilecek birçok arıza hakkında da önlemlerin alınması bakımından önem arz etmektedir.

OBD Beyin Testi ile Ortaya Çıkan Arızalar

OBD beyin testi araç içerisindeki her tür arızanın tespit edilmesinde oldukça etkilidir. Aşağıdaki maddelerde yer verilen temel problemler kolay bir şekilde OBD testleri ile çözüme kavuşturulur;

 • ABS fren sistemi, hidrolik pompa motor devre arızası, ABS hidrolik valf devre arızası, ABS güç rölesi ve salgısı devre arızası, ABS giriş valfi arızası, sol ön devredeki hatalar, ABS çıkış valfindeki arızalar, arka devre toprağın kısa devresi, ABS hidrolik arızaları,
 • Airbag arızası, bağlantı soketleri arızaları, yolcu tarafındaki çarpışma sensör iletişim problemi,

Biz Ne Yapıyoruz?

Eskişehir oto ekspertiz firması olarak araçlarınızda kusursuz bir sürüş performansına sahip olmanızı sağlayacak bütün test ve muayeneleri gerçekleştiriyoruz. Profesyonel ve alanında deneyimli uzmanlarımız ile sizlere en doğru ve en gerçekçi raporları sunuyor, aracın gerçek değerini anlamanızda önemli bir rol üstleniyoruz. Tek bir alanda araç için gerekli olabilecek birçok testi yapabiliyor ve testlerimizde hiçbir arızanın gözümüzden kaçmasına izin vermiyoruz. Araç alım ve satım işlemlerinizde sizleri destekliyor ve çalışmalarımız ile sizlere en doğru yolu gösteriyoruz. Her marka ve model araçta gerekli olabilecek her testi en profesyonel şekillerde yapıyor ve sizlere dakikalar içerisinde kağıt üzerinde gerçeği yansıtan sonuçlar sunuyoruz.