Akü, sahip olduğu elektrik enerjisini bir tür kimyasal enerjiye dönüştüren be ihtiyaç halinde bu enerjiyi tekrar elektrik enerjisi olarak veren bir tür depolama aracıdır. Araçlarda çalışma başta olmak üzere elektrik aksamlarının devreye girmesi dahil birçok husus akü aracılığı ile gerçekleşir. Aküsünde problem olan bir aracın sorunsuz çalışması mümkün değildir. Akülerin ömrünün ne kadar kaldığını öğrenmek ve güncel durumu hakkında bilgi almak için akü ölçüm testi ve voltajının kontrolü profesyonel cihazlar ile yapılmalıdır.

Akü ölçüm testi

Akü ölçüm testi

Akü, temelde çalıştırma, aydınlatma ile ateşleme gibi donanımlardan oluşarak aracı çalıştırır. Birbirini tetikleyen sistem, motoru devreye sokar ve ardından araç çalıştığı süre boyunca akü elektrik vermeye devam eder. Birçok farklı modele sahip aküler, gerekli bakımları tam olduğunda uzun süre verim alınabilecek olan araç donanımları arasında yer alır.

Akü Ölçüm Testi Nasıl Yapılır?

Akü ölçüm testinin mutlaka teknik donanımlı ortamlarda yapılması gerekir. En doğru sonuçların alınması ve tarafsız bir rapora sahip olunması için ölçüm uzmanlarından bu konuda destek alınmalıdır.

Akü ölçüm testinde ilk olarak aracın güvenliği sağlanır. Emniyet için gerekli olan koşullar sağlandıktan sonra hassas bir voltametre yardımı ile akünün devre voltajı ölçülür. Araçlarda yer alan akülerden en doğru değerlerin alınması için araçta herhangi bir aydınlatma sensörünün çalıştırılması gerekir. Aksi durumda akülerden doğru ve gerçekçi ölçüm sonuçlarının alınması mümkün olmaz.

Akü Ölçümünde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Akü ölçüm testi öncesinde yapılması gerekenler, alınacak sonuçlardan emin olmak açsından önemlidir. Ölçüme başlamadan önce akü için gerekli önlemlerin alınması, olası akü boşalması ve patlaması gibi orunların önüne geçilmesini sağlar. Akülerin test öncesinde kutuplarının kontrol edilmesi ve yerine çıkan başların olması durumunda bu başların tekrar yerine takılması gerekir. Kontrol aşamasında çatlak ya da kırık bir kapak olması durumunda yine bu duruma müdahale edilmelidir. Aküde hasar tespit edilmesi durumunda da yine test yapmadan önce bu sorunların giderilmesine yönelik adımların atılması önemlidir.

Gerekli kontrollerin yapılmasının ardından akü ölçümüne geçilebilir. Bu aşamada akünün çalışır olmasına dikkat edilmeli ve uygun voltajlarda gerekli ölçümler yapılmalıdır.

Akü Ölçüm Testi Fiyatları

Akü ölçüm testi yıl bazında belirli dönemlerde yaptırılması gereken testler arasında yer alır. Aracın sağlığını korumak ve olası bir şekilde yolda kalmamak için belirli dönemlerde araç sahiplerinin akü ölçümü yaptırması ve akü bakımını yaptırması önerilir. Akü ölçümlerinde uzman deneyimine başvurmak her durumda alınacak sonuçları güvenilir olmasını sağlar.

Akü ölçüm testi fiyatları hakkında bilgi almak ve fiyata tam olarak tekabül eden hizmetlere sahip olmak için güvenilir ekspertiz merkezleri ile iletişime geçmek önemlidir. Hem paket kapsamında hem de tek ölçüm hizmeti kapsamında gerçekleştirilebilen akü ölçüm testlerinde güvenilir test merkezleri uygun fiyatlar ile memnun edici hizmetler sunabilmektedir.

Akü Bakımı ve Akü Ölçümü Nerede Yapılır?

Akülerde yüksek kullanım performansına sahip olabilmek için belirli dönemlerde gerekli bakımlarının yaptırılması gerekir.  Bu anlamda özellikle binek araçlarda mutlaka 6 ayda bir akü kontrolü yapılması ve akü hakkında güncel verilere sahip olunmalıdır. Aküde meydana gelebilecek her tür hasarın önceden tespitini sağlayan kontrol ve muayeneler akünün kullanım ömrünü uzatmak açısından oldukça önemlidir.

Akü bakımı ile birlikte gerekli olacak akü ölçümü birçok ekspertiz noktasında yapılabilmektedir. Profesyonel ölçüm sistemine sahip olan merkezleri tercih ederek hem akünün bakımı hem de akünün ölçümü en iyi standartlarda yapılabilir. Gerçeği yansıtan sonuçlar hem araç kullanım esnasında hem de aracın satışı esnasında taraflar için oldukça büyük önem taşır.

Eskişehir Ekspertiz ” firması olarak akü ölçüm testleri konusunda tüm detayları aktardık. Tüm hizmet detayları için bizimle iletişime geçebilirsiniz.