Alt kontrol testi, araçların alt kısımlarında herhangi bir hasarın bulunup bulunmadığının tespitini sağlayan testtir. Olası bir kaza durumunda aracın altında meydana gelebilecek her tür darbe bu testler ile ortaya çıkartılır. Profesyonel cihazlar eşliğinde gerçekleştirilen bu testler başarı ile tamamlandığında orta çıkan sonuçlar tamamen gerçeği yansıtır ve aracın değerini belirlemede oldukça önemlidir.

Alt Kontrol Testi Nasıl Yapılır?

Araç Alt Kontrol Testi

Araç Alt Kontrol Testi

Alt kontrol testi için aracın lift yardımı ile yukarı kaldırılması gerekmektedir. Bu anlamda araç düzenek üzerine getirilerek lift kollarına sabitlenir ve kontrollü bir şekilde kaldırılır. Bu aşama aracın alt kısmının rahat bir şekilde incelenebilmesini sağlar.

Kaldırılan araçta, alt kısımlarda yer alan aksamlar incelenerek, direksiyon kutusu kontrol edilir ve şanzıman muayenesi yapılır. Transmisyon miller, yağ sızdırmazlık kontrolü ile birlikte ön takım da yakından incelenir ve herhangi bir hasarın olup olmadığı tespit edilir.

Muayene esnasında uzmanlar öncelikle inceleme yapar ve gözle görülebilecek olan hataları tespit eder. El muayenesi ile aksamların kalite ölçümleri kolayca yapılabilmektedir. Ancak en doğru sonuçlar için mutlaka elektronik analiz ve ölçüm cihazlarına ihtiyaç duyulur. Bu aşamada uzmanlar sahip odlukları teknik cihazlar ile her bir parçanın kontrolünü yapar ve parçaların ne kadar ömrü kaldığını belirleyerek rapor eder. Elde edilen raporlar test sonucunda araç sahiplerine sunulmaktadır.

Alt Kontrol Test Noktaları

Aracın alt kontrolü oldukça kapsamlı bir iştir. Gözle görülen her noktanın detaylı bir şekilde incelemesi yapılır. Birçok araçta bulunan ortak sorun olan yağ ve egzoz kaçağı da yine bu testler sonucunda tespit edilmektedir. Yapılacak olan alt kontrol testleri ile yakın zamanda meydana gelebilecek olan hasarlara karşı da önlem almak mümkün olur.

Aracın alt kontrol muayenesi esnasında;

  • Amortisör kontrolü,
  • Salıncak kontrolü,
  • Rot mili kontrolü,
  • Viraj demiri kontrolü,
  • Tekerlek bilya kontrolü,
  • Aks mili kontrolü,
  • Şaft kontrolü,
  • Rot başı kontrolü gibi işlemler gerçekleştirilir.

Yapılacak olan alt kontrol testi ile elde edilen sonuçlar raporlara dökülür ve araç sahiplerine teslim edilir. Güvenilir ekspertiz noktalarından alınacak olan gerçekçi sonuçlar ile aracın geleceğine ilişkin de önemli fikirlere sahip olunması mümkün olur.

Alt Kontrol Test Önemi

Alt kontrol testi yola çıkacak olan her araç için büyük bir öneme sahiptir. Trafikte seyir halinde meydana gelebilecek her tür arızanın önüne geçen alt kontrol testi birçok durumda hayat kurtarır. Aracın fren sistemi, şanzıman sistemi, kayışlar ve egzoz gibi önemli parçaları aracın alt kısımlarında yer aldığından bu parçaların detaylı incelemesi sadece alt kontrol testinde mümkün olur. Araca yön vermeyi sağlayan direksiyon sistemine ait en önemli parçalar da yine alt sistemde yer almaktadır. Yapılacak kontrollerde direksiyonda boşluk olup olmadığına bakılır ve aracın sorunsuz bir şekilde kullanılması mümkün olur.

Aracın yürüyen incelenmesini sağlayan bu testler ile hasar görmüş parçalar tespit edilir ve geçmişte bir kaza varsa bu durum bu testler ile ortaya çıkar. Araca ilişkin oldukça önem veren testler bu nedenle ekspertiz aşamasında mutlaka tercih edilmelidir. İkinci el araç satım öncesinde aracı bilinen ve güven veren bir ekspertiz firmasına götürerek, her koşulda en doğru sonuçları almak ve araç hakkında gerçek bilgilere sahip olmak açısından önem taşır.

Eskişehir oto ekspertiz firması olarak alt kontrol testlerini tüm ekspertiz paketlerinde uygulamaktayız.