Hemen her araçta yer alan airbag / hava yastıkları, meydana gelebilecek olan trafik kazalarında sürücü ve yolcular için hayat kurtarıcı öneme sahiptir. Kaza anında açılan yastıklar sayesinde yolcular birçok durumda bu kazalardan herhangi bir yara almadan kurtulurlar. Airbag sistemi arızalı olan ya da bir airbag sistemi bulunmayan araçlardaki yolcular ise ciddi bir risk altındadır.

Airbag kontrolü son yıllarda önem kazanan bir araç muayene çeşididir.  Bunun nedeni ise günümüzde birçok alanda olduğu gibi airbag gösteriminde de başvurulan hilelerdir. Bu yolda araç sahipleri genelde araç satış esnasında araçlarında bulunmayan airbag sistemini varmış gibi gösterir. Genelde kaza nedeni ile açılan airbagların yeniden yerine takılmaması ile birlikte araç sahipleri bunu gizler ve direnç yolu ile bu bölmeyi havaya kaldırarak hava yastığını orijinal görünümüne kavuşturur. Bu durum araç satışlarında araç fiyatını ciddi düşüren bir etken olduğu için birçok durumda satıcılar tarafından gizlenen bir konu olarak bilinir.

Airbag Kontrolü ve Testi

Airbag Kontrolü ve Testi

Özellikle ikinci el araç alma düşüncesine sahip olan alıcılar bu aşamada araçlarını mutlaka deneyimli ve güvenilir bir ekspertiz merkezine götürmeli ve aracın airbag sistemini mutlaka kontrol ettirmelidir. Çıkacak sonuçlar durumunda airbag sisteminin bozuk olması aracın gerçek değerini çok daha altlarda gösterir ve alıcı yine kendi tercihine göre dilerse aracı satın almaktan vazgeçebilir.

Airbag Kontrolünün Önemi Nedir?

Airbag sistemi arızalı olan bir araçta bulunan kişiler dış tehditlere karşı son derece korumasızdır. Hem airbag sistemi hem de emniyet kemerleri çalışmayan bir araçta yaşanacak olan bir kaza, içeride bulunan yolcular için birçok durumda ölümle sonuçlanabilir. Bu nedenle her araçta can güvenliği açısından ilk önem taşıyan kısım airbag ve emniyet kemerleridir.

Bir aracın eğer airbag sistemi arızalı ise veya patlamışsa bu durum birçok durumda aracın çok ciddi bir kaza atlattığına işaret eder. Bu durum satış esnasında fark edilmezse aracın kaza masrafları da gizleneceği için alıcılar aslında satın aldıkları aracın çok daha az bir değere sahip olduğu gerçeği ile karşı karşıya kalırlar. Bu nedenle mutlaka araçlarda bulunan airbag sisteminin oto ekspertiz merkezleri aracılığı ile teste sokulması ve en gerçekçi sonuçlar alındıktan sonra alım satım işlemine geçilmesi gerekir.

Airbag Kontrolü Nasıl Yapılır?

Airbag kontrolü birçok ekspertiz merkezinde profesyonel test ve tespit cihazları ile yapılabilir. Aracın torpido gözünde bulunan airbag, koltuklarda bulunan airbag, direksiyonda yer alan airbag işinin ehli olan bir usta ile sökülür ve tek tek kontrol edilerek tekrar yerine yerleştirilir. Airbag gözleri söküldüğü anda daha önce airbag sisteminin çalıp çalışmadığına ilişkin de önemli bulgular elde edilir. Yani bu işlem esnasında ustalar aracın daha önce ciddi bir kazaya karışıp karışmadığını kolayca tespit ederek raporlarına yansıtır.

Airbag gözlerinin söküldüğü esnada gözlem uzmanları aracın beyninde yer alan airbag sensörünü de inceleyerek çalışıp çalışmadığını kontrol eder. Bu sinyalde herhangi bir işlemin yapılıp yapılmadığına bakarak sistemi kapatır ve aracı sahiplerine teslim eder.  

Airbag Testi Yapan Ekspertizler

Araç ile ilgili gerekli olacak her tür testte güvenilir sonuçları almak ve daima objektif raporlar ile emin adımlar atmak için güvenilir oto ekspertiz merkezlerini tercih etmek gerekir. Güven veren ekspertiz merkezlerini tercih etmeniz sizin için hem maddi hem de manevi açıdan birçok durumda sizlere fayda sağlayacaktır. Eskişehir oto ekspertiz firması olarak ihtiyacınız olacak her hizmette bizi tercih ederek sizler de güvenilir sonuçlar ile her koşulda en doğru kararları verebilirsiniz.

Eskişehir genelinde sürdürdüğümüz hizmetlerimiz ile araçlarınızda gerekli olan her tür test işlemini profesyonel ekipman ve deneyimli kadromuz ile sizlere sunuyoruz Airbag incelemesi alanında uzman olan personellerimiz ile sizlere aracın gerçek değerini ortaya çıkartan bir gözlem ve test hizmeti sunuyoruz. Sektör genelinde yerine getirdiğimiz başarılı ekspertiz hizmetlerimiz ile gelecekte de sizlere kaliteli hizmetler vermeye devam etmeyi hedefliyoruz.