İlk defa araç sahibi olacak olan kullanıcılar için aracın nereden alındığı oldukça büyük bir öneme sahiptir. Hem sıfır hem de ikinci el araç piyasasında yer alan araçlar içerisinde genelde bütçeye uygun olan araçlar tercih edilir. Ancak bazı durumlarda bütçeyi zorlamak ve kredi seçenekleri ile sıfır araç alımına başvuru yapmak da mümkün olur. Firmaların bu kapsamda düzenledikleri birçok farklı kampanya modeli mevcuttur. Ancak sıfır araçtan yanar tercih yapmak istemeyen kullanıcılar az kullanılmış ve temiz olarak piyasada satışa sunulan ikinci el araçları da satın alma işlemine gidebilir.

İkinci el araç alırken dikkat edilmesi gerekenler

İkinci el araç alırken dikkat edilmesi gerekenler

Hemen her şehirde belirlenen belirli noktalarda ikinci el araçların alım satımının yapıldığı merkezleri görmek mümkündür. Güven veren bu merkezler aracılığı ile gerçekten sorunsuz ve tamamen raporda görünen kusurlara sahip ikinci el araç modelleri satın alınabilir.

İkinci el araç almak isteyen kullanıcıların dikkat etmesi gereken birçok unsur vardır. Bu unsurlara dikkat ederek pişman olunmayacak bir seçim yapmak ve araçlarda uzun süreli kullanım fırsatına sahip olmak mümkün olur.

İkinci El Araç Almayı Düşünen Kullanıcıların Dikkat Etmesi Gerekenler

 • İncelenen ve alınması gereken aracın şasi ile motor numarasının mutlaka TÜVTÜRK Araç Muayene merkezinde kayıtlı olması gerekir.
 • Araç alımına başvurmadan önce aracın olası haciz ve çalıntı problemlerine karşı bilgi edinmek için mümkün olan en kısa sürede e-devlet üzerinden araç plakası sorgulatmak gerekir.
 • Aracın herhangi bir vergi borcunun olup olmadığı sorgulanmalıdır.
 • Aracın son muayene tarihi ile herhangi bir trafik cezasının olup olmadığı kontrol edilmelidir.
 • Arabanın fiziksel yapısı ve duruşu incelenip motoru gözden geçirilerek test sürüşü yapılmalıdır. Araç sürüş esnasında aracın yol tutuşu dengesine dikkat edilmeli ve motor ile birlikte el ve ayak frenlerini de detaylı şekilde test etmek gerekir.
 • Araç satış işlemine geçilmeden önce araç muayene bilgileri, araç teknik belgeleri gibi araç ile ilgili her tür belgenin temin edilmesi önemlidir.
 • Aracın lastiklerine genel durumu incelenmeli ve herhangi bir yarık veya yırtık gibi durumların olmadığı kontrol edilmelidir.
 • Araçların kapılarının ve camlarının sorunsuz olarak çalıştığından emin olunmalıdır.
 • Aracın kaporta bölgesi detaylıca incelenmeli ve herhangi bir boya veya çizik gibi durumların olup olmadığı tespit edilmelidir.
 • Aracın far ve aydınlatma mekanizması ile radyo gibi aksamları incelenmeli ve düzgün çalışıp çalışmadığını bakılmalıdır.
 • Direksiyon ile birlikte araç içi tavanı ve aracın döşemesi detaylıca incelenmeli ve herhangi bir sorun olup olmadığına bakılmalıdır.
 • Aracın gerçek değeri hakkında bilgi sahibi olunmalıdır.
 • Doğru aracın tercih edildiğinden emin olunmalıdır.
 • Aracın hasar bilgileri sorgulamalı ve herhangi bir hasar kaydının olup olmadığı belirlenmelidir.
 • Araçla ilgili fiyat analizi yapılmalı ve bu değerde bir aracın ortalama hangi fiyatlar ile satıldığından haberdar olunmalıdır.

Günümüzde ikinci el piyasasında sayısız birçok aracın satışa sunulduğu bilirim özellikle ilk defa araç sahibi olacak olanlar mutlaka ikinci el araç piyasasında dikkatli olmalı ve olabildiği kadar detaylı inceleme yapmalıdır. Araç alım öncesinde uzman ve tavsiyelerden destek alınırsa her daim doğru tercihlerin yapılması da mümkün olur. Bu konuda hizmet veren ekspertiz merkezleri ile iletişime geçmek ve araca merkeze götürerek elektronik cihazlar ile test ettirmek en mantıklı çözümdür. Olabilecek en yakın ekspertiz merkezine götürülen araçlar burada detaylı incelenerek gerçek değerleri üzerinden satın alınma fırsatına sahip olur. Araç alıcılar emin sonuçlara sahip olmak ve doğru kararlar verebilmek için araçları mutlaka alım işleminden önce satıcısı ile birlikte araç ekspertiz merkezine götürmelidir.

Araba Alırken Noterde Nelere Dikkat Etmeli?

İkinci el araç alım satımları kolay olduğu kadar oldukça riskli olan işlemlere de sahiptir. Araç esnasında birçok faktör önem taşır ve alıcıların bu aşamada aracı satın alana kadar dikkat etmesi gereken birçok farklı unsur bulunur. Araç alım satım işlemlerinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kaporta dolandırıcılığıdır. Bu yöntemde araçların birden fazla kişiye satılması ve bu ödemelerin boştan yere ödenmesi gibi durumlardan bahsedilebilir.

Noterden alınacak araç işlemlerinde noter öncesi süreçte dikkat edilmesi gereken hususlar;

 • Aracın TÜVTÜRK Araç Muayene sorgulama raporuna sahip olup olmadığına bakılmalıdır.
 • Aracın motorlu taşıtlar vergisi ile herhangi bir trafik cezasının olup olmadığına dikkat edilmelidir.

Sayılan bu iki belgenin olmaması durumunda noter aracın satışı için gerekli izni vermemektedir. Bu belgeler tam ve eksiksiz bir şekilde notere sunularak bu aşamadan işlemlerin gerçekleşmesi mümkün olur.

Noterde yaptırılan işlemler ve noter sırasında dikkat edilmesi gerekenler;

Notere gidişte birçok belge istenir ve ardından işlemler hızlı bir şekilde yürür. Bu aşamada bilgi sahibi olmayanlar noterden verilecek detaylı listeyi alarak eksik evrakları tamamlayabilir ve paniğe kapılmadan işlemlerin son damlasını bekleyebilirler.

Noter sonrasında gerçekleşen işlemler ve dikkat edilmesi gerekenler;

 • Noterde gerçekleşen işlemlerin ardından hemen aynı gün noterden evrak alınması mümkün değildir. Bu nedenle aracı alan kişiler 15 gün içerisinde gerekli tescil bürosuna başvurarak aracı satın alma belgesini elden teslim almalıdır. Eğer bu verilen süre içerisinde tescil belgesi teslim alınmaz ise Emniyet Genel Müdürlüğü ve kurum tarafından yetkilendirilen bürolar tescil kayıt belgesine adres kayıt sisteminde yer alan kullanıcının adresine otomatik olarak posta atar.
 • İkinci el araçlarda aracın satın alınmasından sonra yapılması gereken bir diğer önemli işlem trafik sigortasıdır. Noter işlemleri sonrasında zaman kaybetmeden aracın yeni sahibi tarafından trafik sigortasının yaptırılması gerekmektedir. Noter sonrasında herhangi bir ödeme ile karşılaşıldığında alıcılar bu duruma dikkat etmeli ve noter masrafı haricinde çıkacak ek ödemelere kesinlikle karışmamalıdır.
 • Aracı yeni alacak olan kişiler eğer plaka değiştirme talebinde bulundularsa bunu da ilgili yerlerden kolaylıkla yapabilmektedir.

Galeriden Araba Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Galeriler 2. el araç alımında en güvenilir noktalar olmakla birlikte bazen en tehlikeli noktalar da olabilmektedir. Bu nedenle araç alıcılarının dikkatli olması ve galeriden araç alacakları durumlarda birçok ayrıntıya titizlik ve yaklaşması önemlidir. Galerilerde satılan araçlar genelde sıfıra yakın olmaları nedeniyle büyük bir ilgi çeker. Ancak birçok aracın satışa hazır olmadan önce detaylı boya işlemlerinden geçirildiği ve aracın yeni gibi gösterildiği unutulmamalıdır. Güvenilir galeriler olmadığı durumlarda birçok dolandırıcılık hikayesi ile karşı karşıya kalmak mümkün olur.

Galeriden satın almayı düşünen alıcıların dikkat etmesi gerekenler;

 • Aracın gerçek kilometresinde olup olmadığı,
 • Aracın boyasının fabrika çıkışlı olup olmadığı,
 • Aracın herhangi bir hasar kaydının bulunup bulunmadığı,
 • Aracın herhangi bir değişen parçasının olup olmadığı şeklinde sıralanabilir.

Birçok galeri aracını kolay bir şekilde satmak için aracı ilanlarda ‘hasarsız, az boyalı ve küçük parça değişenli’ ifadeleri ile satışa koyar. Gerçek araç değerinin çok çok üzerinde fiyatlar ödememek için galeri alımlarında mutlaka araca detaylı bir ekspertiz servisi tarafından bakılması ve teknik özelliklerinin profesyonel cihazlar eşliğinde değerlendirilmesi gerekir.

İkinci El Araç Ekspertizi Zorunlu Mu?

Araçlar, maliyet açısından oldukça yüksek olan demirbaşlar arasında yer alır. Birçok durumda bir kez alınan aracın değiştirilmesi ya da yeniden alınması mümkün olmaz. Bütçeye uygun modeller arasından yapılacak tercihlerde daima doğru kararların verilmesi ve pişmanlık duyulmaması için araç alım esnasında mutlaka gerekli kontrollerinin yapılması gerekir. Araç alım satım işlemleri öncesinde alıcılara güven veren işlemlerin yapıldığı ekspertiz merkezleri bu anlamda en doğru bilgileri veren yetkili yerler olarak bilinir.

Eskişehir oto ekspertiz firması olarak, ikinci el araç alacak olan kişilere garantili ve sigortalı, ayrıca yol yardımı hediyeli ekspertiz hizmeti sunmaktayız.

Ekspertiz testinin araç alım satımında herhangi bir zorunluluğu bulunmaz ancak yaptırılması ileride karşılaşılacak olan daha büyük problemlere karşı önlem almak açısından önemlidir. Aracın değeri üzerinden satın alınması ve araç hakkında daha sonradan bilinmeyen birçok bilgi duyulmasına karşı alınabilecek en iyi önlem aracı alım öncesinde ekspertiz merkezine götürerek testten geçirmektir.

Uygun fiyatlarla yapılacak testler sonrasında aracın daha güvenli bir şekilde kullanımı mümkün olur ve alım sonrasında araç sahipleri karşılarına çıkabilecek her türlü sürprize karşı önlem alır. Aracın bahsedildiği değerlere sahip olmaması ve aslında daha kötü bir durumda olduğunun anlaşılması üzerine ise alıcılar tercihlerine bağlı olarak aracı satın alma işlemlerinden vazgeçebilirler.