Araçların dört teker üzerinde hareket ettiği düşünülürse lastiklerin önemini bir kez daha anlamak mümkün olur.  Trafikte en zorlu yol şartlarında bile araçlarda mükemmel bir sürüş yaşatan tekerlerde eğer gerekli bakımlar yaptırılmazsa ve lastiklerin durumu dikkate alınmazsa trafikte ciddi kazalar ile karşılaşmak an meselesi olur.

Lastiklerin dört mevsim en iyi performansı verebilmesi için mutlaka diş derinlik ölçümlerinin düzenli olarak yapılması ve lastik hakkında güncel bilgilere sahip olmak gerekir. Lastik diş ölçümü birçok ekspertiz merkezinde en geçekçi sonuçlar ile yapılabilmektedir. Elektronik ölçüm cihazları ile gerçekleştirilen ölçüm işlemi sonrasında lastiklerde ne derece aşınma olduğu tespit edilerek önlemlerin alınması da mümkün olur.

Lastik Kontrolü ve Diş Derinliği Ölçümü

Lastik Kontrolü ve Diş Derinliği Ölçümü

Araçlarda mevsime bağlı olarak lastiklerin değiştirilme zorunluluğundaki temel neden lastiklerin diş ölçüleridir. Ya ve kış lastiğinde bulunan diş ölçüleri birbirinden farklıdır ve kış aylarında ciddi kazaların önüne geçebilmek için kış lastiği zorunluluğu uygulanmaktadır. Belirli dönemlerde güven veren ekspertiz merkezleri aracılığı ile lastiklerin diş ölçümlerinin yaptırılması, ciddi anlamda hayat kurtarıcı bir önlemdir.

Yasal Lastik Diş Derinliği Ne Olmalı?

Lastiklerde yer alan diş aralıkları ve diş derinlikleri lastiklerdeki en temel güvenlik unsurudur. Araç muayenesi esnasında da incelenen lastiklerin düzenli olarak diş aralıklarının ölçülmesi gerekir. Birçok araç sahibinin bilmediği bu durum elektronik cihazlar ile ölçüm uzmanları tarafından yapılabildiği gibi kullanıcıların kendileri tarafından da basit yöntemler ile yapılabilir. Ancak her koşulda sonuçlardan emin olabilmek ve yola güvenle devam edebilmek için bir ekspertiz merkezinden hizmet almakta fayda vardır.

T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yapılan son güncelleme ile yasal olarak belirlenen lastik aşınma sınırı en az 1,6 mm ölçülerindedir. Yaz aylarında lastiklerde 3mm, kış aylarında ise 4 mm derinlik olma zorunluluğu bulunur. Yeni lastiklerde de otomobillere uygun olan derinlik ölçüleri 8 mm’dir. Birçok durumda güvende olmak için ise lastik derinliğinin 5 mm altına indiği durumlarda lastiklerin yenisi ile değiştirilmesi tavsiye edilir.

Aşınmış Lastikler Nasıl Anlaşılır?

Aşınmış olan lastikler sürücü kanununu da ihlale girer ve trafikte kullanımının cezası vardır. Lastikler dijital ölçüm cihazları ile ölçüldüğünde saniyeler içerisinde kendileri hakkında en doğru b ilgileri vermektedir.

Kolay bir şekilde sonuca varmayı sağlayan dijital ölçüm cihazları lastiklerin aralıklarına yerleştirildikten sonra gösterge ekranlarına bakılarak derinliğin kaç mm olduğu hakkında bilgiler elde edilebilir. Ekspertiz hizmetine dahil olan bu ölçüm onucu raporlara da yansır ve araç sahiplerine teslim edilir.

Ölçüm için lastiğin birden fazla bölgesi tercih edildiğinde daha güvenilir sonuçların elde edilmesi sağlanır. Yol koşullarına bağlı lastiklerde dengesiz aşınma gibi durumlar da bu testler ile kolayca anlaşılır ve lastikler için gerek olan müdahaleyi yapma fırsatı doğar.

Lastikleri Aşındıran Nedenler Nelerdir?

Lastikler birçok durumda aktif kullanım nedeni ile aşınmaktadır. Ancak bunun yanında şoför performansı da bu aşınmayı hızlandıran nedenler arasında yer alır. Ani firenler ve lastiğin kaydırılması gibi tehlikeli unsurlar lastik derinliklerine ciddi hasarlar verebilmektedir. Bununla birlikte lastiklerin ideal hava basıncına sahip olmaması da zeminle temasını artıracağı için yine bu durum da lastik derinliğini olumsuz olarak etkiler. Lastikleri uzun ömürlü olarak kullanmak ve aşınmalarının önüne geçmek için lastik hava basıncına oldukça dikkat etmek gerekmektedir.

Aşınmış Lastiklerin Yarattığı Riskler Neler?

Lastikler araç ile yol arasındaki tek bağlantı noktasıdır. Zeminde mevcut olacak kavramadan tamamı ile lastikler sorumludur. Aşınmış lastiklerin kullanıma devam edilmesi trafikte ani lastik patlamalarına ve sulu alanda kızaklama tehlikelerine neden olabilir. Yaz mevsimlerinde kullanılan aşınmış lastikler ıslak zeminde yüksek performans veremez. Aracın kontrolünü kaybetmek kolaylaşır ve trafikte birçok araç tehlikeye girer. Lastiklerde önlem almak ve sürüş keyfini sorunsuz yaşamak için mutlaka lastiklerde gerekli ölçümleri düzenli olarak profesyonel ölçüm merkezlerinde yaptırmak gerekmektedir.

Eskişehir Oto Ekspertiz Firması ” olarak vermiş olduğumuz ekspertiz hizmetinde, tarafımızca, lastik diş derinliği, yıpranması ve yasal sınırları uygunluğu denetlenip, rapor halinde sunulmaktadır.