Oto ekspertiz açmak istiyorsanız 2 seçeneğiniz mevcut. Sıfırdan bir ekspertiz dükkanı açmak ya da oto ekspertiz bayiliği veren bir firma ile iletişime geçmek. Bu iki seçeneğin kendine göre avantajları olduğu gibi dezavantajları da mevcut. Ancak sektörle ilgili bilginiz olsa da olmasa da, oto ekspertiz açmak için bayilik modelini tercih etmek, avantajları sıraladığımızda daha mantıklı görünmektedir. Bu durumun en büyük nedeni, ekspertiz sektöründe aşırı rekabetin olmasıdır. Rekabetle mücadele edebilmek için, mutlaka kurumsal bir marka kimliği adı altında hizmet vermelisiniz. Bu makalede oto ekspertiz dükkanı nasıl açılır diyen girişimciler için, kurulum maliyeti, bayilik ücretleri, oto ekspertiz kazancı ve gerekli belgeleri gibi tüm detayları aktaracağız.

Oto Ekspertiz Nasıl Açılır

Oto Ekspertiz Nasıl Açılır

Öncelikle tüm detaylara değinmeden 19 Kasım 2018 tarihinde yayımlanan, TS13805 standardından bahsedelim. Bu standart, karayolu motorlu taşıtları için ekspertiz ve araç test merkezlerinin yapısal özellik, işletmecilik ve çalışanlarının özellikleri, teknik donanım ve güvenlik ile ilgili kuralları kapsar. Sıfırdan bir oto ekspertiz dükkanı açmak ya da bayilik almak istiyorsanız, yayınlanan bu bildirim doğrultusunda hizmet yeterlilik belgesi almanız gerekir. Bu belgede oto ekspertiz alanında açılacak olan işletme, çalışanlar ve hizmet modeli TSE standardı ile güvence altına alınmıştır. Hizmet yeterlilik belgesi için gerekli belgeler konusunda yazı sonuna tüm bilgileri bulabilirsiniz.

Oto Ekspertiz Açmak

Oto Ekspertiz Açmak

Oto Ekspertiz Açmak

Makalenin giriş bölümünden oto ekspertiz açmak için bayilik almanın, sıfırdan oto ekspertiz dükkanı açmaktan daha mantıklı olduğundan bahsettik. Bunun en büyük nedeni piyasadaki rekabet koşullarının ağır olmasından kaynaklar.

Örneğin; sadece bölgesel olarak, Google’da arama yaptığınızda, karşınıza tek bir sayfada en az 8 adet ekspertiz firmasının reklamını göreceksiniz. Eskişehir oto ekspertiz, Odun pazarı oto ekspertiz ya da daha farklı bölgesel aramalar yaparak da bunu deneyebilirsiniz.

Bu konuda sizde diğer firmaların yaptığı gibi online reklam yayınlayabilirsiniz. Ancak rekabet koşullarındaki zorluk online reklamlar içinde geçerlidir. Oto ekspertiz sektöründe lider olan Experix firmasının tek bir reklam için ödediği ücret ile sizin ödediğiniz reklam ücreti aynı olmayacaktır. Siz sadece kendi bölgenizde reklam paylaşımı yaparken, Experix tarafından tüm Türkiye’de her bölgede uzman bir ekip tarafından reklam çıkılmaktadır. Firma sizin harcayacağınız ücretin 4’te 1’i fiyatına reklam çıkıp, siz 2. sayfada yer alırken, Experix reklamları 1. sayfada çıkacaktır. En basit tabirle, sadece reklam harcamaları ve performansındaki avantaj için bile, oto ekspertiz açmak için bayilik modeli daha karlı görünmektedir.

Tabi sadece reklam desteği bilinen tek avantaj değildir. Kurumsal marka kimliği, mali ve hukuk danışmanlığı, eğitim desteği, teknik servis, anahtar teslim kurulum, personel eğitimi, ulusal kanallarda reklam, özel yazılım, ar-ge desteği vb. gibi avantajları sıralayabiliriz. Bayilik alıp, firmaların size sunduğu desteklerden faydalandığınızda, yatırımın geri dönüş süresi, sıfırdan kendi çabanızla açacağınız dükkana göre daha hızlı olacaktır.

Peki oto ekspertiz bayiliği almak hep avantajlı mı? Olumsuz olan bir yönü yok mu? Burada avantaj da, dezavantaj da tamamen sizin yapacağınız tercihlere göre değişiklik gösterir. Örneğin; sahibinden.com sitesinde yer alan devren oto ekspertiz dükkanlarını inceleyin. Bir çoğu yanlış marka seçimi nedeniyle, devir etmeyi en mantıklı seçenek olarak görmektedir. Başlangıç aşamasında bayilik alırken, asıl incelenmesi gereken seçeneklere odaklanılmadığı için, devir etme yolunu tercih etmeleri oldukça olağan görünmektedir.

Ekspertiz dükkanı açmak için birincil önceliğiniz bayilik ücreti olmamalı. Bayilik fiyatlarını size verilecek olan hizmet seçeneklerini azaltarak düşürmek oldukça kolay. Ancak burada aracını, oto ekspertiz firmasına götüren bir müşteri olarak düşünmelisiniz. Siz olsanız, aracınızı hangi firmaya, neden götürürdünüz?

Aracını oto ekspertiz yaptırmak isteyen müşteriye; sunulan ekspertiz detayı, ekspertiz ücreti, işletme dış görselliği, hizmet kalitesi, garanti verme, sigorta avantajı sunma, firma hakkındaki olumsuz şikayetler ya da olumlu görüşler tercih aşamasında etkili olur. Bu olumlu etkiyi sağlayacak olan firma ile bayilik anlaşması yapmanız, sizin için daha avantajlı olacaktır.

Tabi tüm bu avantajlara sahip olmak için, sektörde en çok şubeye sahip, yüksek Franchise bedeli talep eden, size bulunduğunuz bölgede tekel olma fırsatı tanımayan, yüksek royalty bedeli isteyen firmalardan bayilik almak da mantıklı olmayacaktır. Yatırımın optimum getiri dönüş süresini hesaplayarak, tercih yapmalısınız. Eskişehir’de oto ekspertiz hizmeti veren firma olarak, neden Experix bünyesinde hizmet verdiğimiz ile ilgili konulara detaylı olarak değineceğiz.

Oto Ekspertiz Açmak İçin Bayilik Seçimi

Oto Ekspertiz Açmak İçin Bayilik Seçimi

Oto Ekspertiz Açmak İçin Bayilik Seçimi

Bir üst başlıkta oto ekspertiz açmak için dikkat etmeniz gereken konulara özet olarak değindik. Şimdi bayilik almak için dikkat etmeniz gereken faktörleri tek tek listeler halinde sunalım.

 • Rekabet şartlarının ne kadar zorlu olduğunu ihmal etmeyiniz. Bu nedenle oto ekspertiz bayiliği alacağınız markanın, rekabet ile mücadele etmek için, ne gibi destekler sunduğunu sorgulamalısınız. Ulusal reklam, Google reklamları, işletme bölgesine özel lokal reklam desteği gibi, alt bayilerin nasıl desteklendiği oldukça önemlidir.
 • Oto ekspertiz firmaları 4 x2 ve 4 x 4 araçlar için detaylı ekspertiz hizmeti sunmaktadır. Motor testi, fren test, yanal kayma, boya kaporta, arıza, alt kontrol, amatisör testi ise ekspertizin detay kapsamını oluşturur. Müşteriye vereceğiniz bu detaylı hizmet, tercih edilmenizde ki en önemli faktördür. Bayilik alacağınız firmanın sunacağı hizmet detaylarını inceleyiniz.
 • Oto ekspertiz sektöründe, piyasanın en bilindik markasını almak size, %100’lük bir avantaj sağlamaz. Müşteriler, genellikle çevresinde bulunan ekspertiz firmaları arasından, en iyi hizmeti veren firmayı tercih eder. A firması bilindik bir firma diye 500 Bin TL sermaye harcamaktansa, piyasada yeni olan, hizmet kalitesi ve sunduğu olanaklar bakımından başlangıç aşamasında büyük avantaj sunan B firmasını 300 Bin TL sermaye harcamak daha mantıklıdır.
 • 21. yüzyıl dünyasında her ne kadar verilen hizmet ile fiyat tutarı optimal öneme sahip olsa da, görsellik ve hizmet kalitesinin önemi yadsınamaz bir gerçektir. İşletme markasında kullanılan renkler, tabela ve işletme dış tasarımı, lüks görünüm, serviste sunulan sınırsız hizmet gibi detaylar tercih edilmenizde büyük katkı sağlar.
 • TSE standartları kapsamında getirilen Hizmet Yeterlilik Belgesi sahibi olmadan, oto ekspertiz açmak mümkün değil. Bazı firmalar bu belgeyi almak için, prosedürlere göstermelik bir şekilde uyum sağlar. TSE belgesindeki amaç oto ekspertiz hizmetinde kalite standardı sağlamaktır. Tercihiniz her zaman, üstün hizmet sağlama ilkesini benimsemiş olan firmadan yana olmalıdır.
 • Firma tarafından kullanılan cihazların son teknolojisi ve yerli üretim olup, olmadığını inceleyiniz. Köklü ve eski olarak bilinen oto ekspertiz firmaları, eski teknolojinin hakim olduğu cihazları kullanırken, yeni kurulmuş olan, yenilikçi firmalarda son teknoloji cihazlarla karşılaşabilirsiniz. Bunun nedeni eski köklü firmaların, cihaz teknolojilerinde değişikliğe gitmelerinin maliyetinin yüksek olmasından kaynaklanır. Bu noktada yeni firmalar her zaman, eski teknolojiye sahip olan firmalardan daha avantajlıdır.
 • Bu sektörde sıfırdan dükkan açsanız ya da bayilik modeli ile iş yapsanız da, yaşayacağınız en büyük problem personel konusunda olabilir. Her sektörde olduğu gibi, oto ekspertiz konusunda da, kalifiye personel bulmak oldukça zor. Oto ekspertiz bayilik fırsatı sunan firmanın, kalifiye personel, personel eğitimi ve ilan desteği gibi konularda yanınızda olup, olmadığı çok önemlidir.
 • ISO, CE, SG, UKAS, NAVIGA gibi akreditasyon kuruluşları ile anlaşmalı olunması ve devlet tarafından verilen KOSGEB gibi destekler konusunda firmanın özel çalışma yürütüp yürütmediğini sorgulamalısınız.
 • Bazı firmalar sadece makinelerini satmak için, bayilik hizmeti vermektedir. Maalesef bayilik alındıktan sonra, sizlere sadece makine konusunda servis desteği sağlanır. Halbuki, sizlere pazarlama, hizmet standardı, eğitim, fizibilite çalışması, ar-ge uygulamaları konusunda sürekli destek sağlanmaz ise, kendinizi yalnız hissedebilir, sıkı rekabet koşullarında kaybeden siz olabilirsiniz.
 • Oto ekspertiz firmalarının vermiş olduğu rapor ile ilgili bazı olumsuzluklarda, davalık olabildiklerine şahit olmuşsunuzdur. Bu noktada, anlaşmış olduğunuz firmanın hukuki olarak destek sunması gerekir. Garantili olarak ekspertiz hizmet sunulması ve bu konuda verilecek olan hukuki destek, yapacağınız seçimlerde büyük rol oynamalıdır.

Oto Ekspertiz Açmak İçin Gerekli Ekipmanlar

Oto ekspertiz firmalarının minimum düzeyde test için, kullanmaları gereken ekipmanlar TSE standardı ile belirlenmiştir. Ancak minimum düzeyde hizmetten ziyade, amaç maksimum kalite ve hizmeti sunmak olmalıdır. Bu nedenle aşağıda yer alan ekipmanların kullanılarak hizmet verilmesi, hem sunmuş olduğunuz ekspertiz raporunun güvenirliğini arttırır, hem de müşteriler tarafından önemli bir tercih sebebi olmanızı sağlar.

Yanal Kayma Test Cihazı: Bu cihazın amacı, direksiyon sabit tutulduğunda, aracın 1 km içerisinde ne kadar sağa ve sola gittiğinin ölçülmesi amaçlanır. Test edilecek araç yanal kayma plakası üzerinden geçerken test otomatik olarak başlar ve yana kayma değerleri incelenir. Bu testte araçların Toe açısı değeri ölçülür.

Süspansiyon Test Cihazı: Süspansiyon, aracınız ile yol arasındaki engebelerin arasındaki farkın ortadan kaldırılmasını sağlar. Bu testte; amortisör yağ basıncı, hava basıncı, bağlantı noktaları, akslara binen ağırlık ve bunu karşılama değeri gibi ölçümler hem arka teker hem de ön tekerler için yapılır.

Fren Test Cihazı: Aracın toplam frenleme gücü, sağ ve sol frenler arasındaki fark, balataların durumu gibi detaylar incelenir. El freni, lastikler, sağa-sola sapma, disklerin ömrü ve bunların dijital ortama test cihazı ile aktarılması sağlanır.

Boya Ölçer Test Cihazı: Basit bir cihaz olarak görünse de oto ekspertiz cihazları arasında en önemlisidir. Boya mikron kalınlığını en hassas değerler ile ölçerek, daha önce boyanan bir parçanın olup, olmadığı incelenir.

Motor Performans Testi: Motor gücünü ölçmek için araçlara dinamometre test cihazı ile ölçüm yapılır. Burada amaç 2. el aracın motor tork gücünü ölçmektir. Kullanım ömrü tükenmiş olan bazı parçalar, bu aşamada motor gücünün düşmesine neden olabilir. Manuel inceleme ile de bu parçalar, motor güç testi sonrasında tespit edilebilir.

Arıza Tespit Cihazı: Her aracın debriyaj pedalının üstünde bulunan, OBD soketine takılarak arıza ölçümü yapılmasını sağlayan cihazdır. Araç beyni üzerinde kayıtlı olan arızalar okunarak aracın ABS, ASC, Hava yastığı vb. gibi elektronik sistemlerinde hata olup olmadığı kontrol edilir. Her araç için özel yazılım kullanılması gerekir.

Akü Test Cihazı: Elektronik akü test cihazı ile akünün performans durumu ve ömrünün ölçülmesi sağlanır. Bu basit görünen ölçüm cihazı ile aracın yolda kalmasına neden olacak basit arızalar öngörülerek engellenmiş olur.

Lastik Kontrol Cihazı: Araç lastiklerinin diş derinliği ve varsa aşınmalar detaylı teste tabi tutulup, ölçüm cihazı ile değerler bildirilir.

Yukarıdaki cihazlar dışında ” far testi, şase kontrol, alt takım kontrol, mekanik ekspertiz, airbag kontrol, paneller, podye, kapı sacı ” gibi tüm detayları manuel ya da farklı cihazlar yardımı ile kontrol edilir.

Oto Ekspertiz Açma Maliyeti

Oto ekspertiz dükkanını 100 Bin TL’ye de açabilirsiniz, 500 Bin TL’ye de. Bayilik alacağınız firma, size verilecek olan imkanlar, makine ve cihazların çeşitliliği, servis garantileri, kiralanacak işletme gibi detaylar maliyetinizde önemli rol oynayacaktır. Bir çok firma, size sadece makine ve cihaz satışı gibi seçenek sunabilir. Ancak bu sektörde yeni ya da tecrübeli olsanız bile, anahtar teslim olarak anlaşma yapmanız her zaman daha mantıklı olacaktır.

Anahtar teslim oto ekspertiz açma maliyeti 200 Bin TL ile 500 Bin TL arasında değişiklik gösterecektir. Sizlere verilecek olan reklam desteği, bölgesel koruma, personel eğitimi, cihaz servis desteği, mimari tasarım zenginliği ve kurumsal marka imajı maliyeti etkileyecek detaylar arasındadır. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, pahalı olan iyidir algısından uzak durmak olmalı. Zira yenilikçi ve inovaktif firmalar ile bayilik anlaşması yapmanız, ödeyeceğiniz bayili bedelinden daha önemlidir.

Experix firması bu alanda en yenilikçi olması ve son teknoloji cihazları kullanması ile ön plana çıkmaktadır. Özel mimarlar tarafından yapılmış olan konsept ekspertiz merkezi tasarımları ve kurumsal kimliği ile kısa zamanda adından söz ettirmeyi başarmıştır. Experix kurumsal kimliği altında ekspertiz hizmeti sağlamanın en önemli avantajı, hizmet kalitesinin kapsamlı ve garantili olmasıdır.

Oto Ekspertiz Dükkanı Kazancı ve Kar Marjı

Bir oto ekspertiz dükkanının aylık kazancı ya da elde edeceği kar marjı bir çok faktöre göre değişiklik gösterir. Hangi firmadan ekspertiz bayiliği aldığınız, verdiğiniz hizmet kalitesi ve detayı, fiyat politikası, günlük kabul edilen müşteri sayısı ve yaptığınız masrafları kar marjını doğrudan etkilemektedir. Ancak başlangıç aşamasında yatırım yaparken, firmalara yatırımın geri dönüş süresini sormalısınız.

Bu sektörde doğru seçimleri yapıp, müşteri sayısını arttırmayı başardığınız taktirde yatırdığınız sermaye tutarını 3 ayda bile amorti etmeniz mümkün. Zira ortalama ekspertiz ücretinin 400 TL olduğunu hesaplayarak aylık ciro rakamlarını ortaya koyabilirsiniz.

Örneğin; günlük 400 TL’den 10 araç ekspertizi yaptığınız zaman aylık ciro rakamı 120 Bin TL olacaktır. Hizmet alanında bir sektörde olduğunuz için, personel gideri, işletme giderleri ve ekstra giderleri düştüğünüzde, ortalama net kazancınız ortaya çıkacaktır.

Kurumsal bir firma bünyesinde olsa da, bazı firmalar maalesef, kar marjını arttırmak için hizmet kalitesini düşürme yoluna gitmektedirler. Bu gibi firmalar maalesef temsil ettikleri firmaların imajına zarar vermekle birlikte, müşteri sayılarında azalma yaşanmasına neden olur. Kar marjını arttırmak yerine, müşteri sayısını arttırmaya odaklanmak, uzun vadede daha kazançlı çıkmanızı sağlayacaktır.

Oto Ekspertiz Açmak İçin Gerekli Belgeler

 • Hizmet yeterlilik belgesi
 • Kimlik Fotokopisi
 • 2 Adet Vesikalık
 • Tapu Fotokopisi
 • Kira Kontratı
 • Faaliyet Belgesi
 • Oda Kayıt Belgesi
 • Ticari Sicil Tescili
 • Adli Sicil Kaydı
 • Vergi Levhası Fotokopisi
 • İtfaiye Uygunluk Raporu
 • SGK Giriş Bildirim

Yukarıdaki belgeleri oto ekspertiz dükkanı açmak ve ruhsat almak için bulunduğunuz ilçenin belediyesine vermeniz gerekiyor. Tabi bu belgeler her belediye için standarda sahip değildir. Farklılık gösterebilir. Bu nedenle bulunduğunuz ilçe belediyesinin ruhsat işleri müdürlüğüne gidip, gerekli belgelerin listesini talep edebilirsiniz.

TS 13805 Hizmet Yeterlilik Belgesi Standartları

Oto ekspertiz açmak için 19 Kasım 2018 tarihli genelgede TS 13805 standardına göre uyulması gereken hükümler son hali ile yayınlanmıştır. Bu doğrultuda aşağıda yer alan şartlara uygun olarak ekspertiz merkezi açmalısınız.

 • 4 x2 yani 2WD araçlar için iş alanı en az 70 m² olmalıdır.
 • 4×4 yani 4WD araçlar için 70 m² alan olmalıdır
 • İşyerlerinde; müşteri kabul, bekleme salonu, soyunma odası, idari büro, dinlenme yeri, yemek alanı ve WC gibi bölümler bulundurulmalı.
 • İş yeri ruhsatında taşıt test merkezi ya da oto ekspertiz merkezi gibi ibarelerin bulunması gerekliliği,
 • Araç marka, plaka, model, şasi numaraları gibi verilerle birlikte müşteri dataları bilgisayar ortamına girilmeli ve ekspertiz sonuçları ile birlikte kayıt edilerek, bunlar en az 5 yıl süre ile muhafaza edilmelidir. Bu bilgiler üçüncü şahıslarla kesinlikle paylaşılmamalıdır.
 • Taşıt testine başlanmadan önce araç lastik hava basınçları kontrol edilmelidir.
 • Taşıt motor testi( dinamometre testi) esnasında sabitlenmelidir.
 • İş yerinin teknik sorumlusu en az meslek liselerinin ilgili bölümlerinden mezunu veya çıraklık eğitim merkezinden alınmış ustalık belgesine veya mesleki yeterlilik sertifikasına sahip olmalıdır.
 • Ayrıca iş yerinde ustalık belgesine veya mesleki yeterlilik sertifikasına veya kalfalık belgesine sahip bir eleman bulunmalıdır.

Yukarıda yer TS 13805 standartlarının yanı sıra, 30331 sayılı resmi gazetede yayınlanan oto ekspertiz yönetmeliğine uyulması da zorunludur. Bu yönetmelik maddeleri ile ilgili gerekli uyum, bir çok ekspertiz firması tarafından sağlanmaktadır.

Oto Ekspertiz Bayiliği Veren Firmalar

Eskişehir oto ekspertiz firması olarak Experix firması bünyesinde faaliyet göstermekteyiz. Experix firmasının kurumsal kimliğinin gücü, farklı konsept modelleri sunması ve alt bayilerine sunmuş olduğu reklam desteği, rakiplerimizin bir adım önünde yer almamızı sağlamıştır. Oto ekspertiz açmak için bayilik alabileceğiniz 30+ farklı firma mevcut. Bayilik seçimi yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğine yazı içerisinde tüm detayları ile yer verdik.

Oto Ekspertiz Bayilik araştırması yaparken, kendi bayi markalarınız ile rekabet etmemeye özen göstermelisiniz. Bu durum sizin elinizde olmasa bile, size tekel olma fırsatı sunmayan firmalardan uzak durmalısınız. Zira üstün hizmet özellikleri ile rakip firmalarla rekabet edebilecekken, sizinle aynı marka adı altında hizmet veren firmalar ile rekabet etmeniz mantıklı olmayacaktır.

Devren Oto Ekspertiz Dükkanı Almak

Makale içerisinde sıfırdan oto ekspertiz dükkanı açmanın oldukça zor olduğundan, bayilik almanın her zaman daha mantıklı olduğundan bahsettik. Bu aşamada 3. tercihini bayilik alma yoluna gitmek olabilir. Tabi bu seçeneği incelerken de, size sağlayacağı faydayı düşünmelisiniz.

Öncelikle ilanları incelediğinizde 70 Bin TL’den başlayıp, 1 milyon TL’ye kadar satılan ekspertiz dükkanı bulabilirsiniz. Fiyatı uygun olan dükkanların bir çoğu iş yapmadığından ya da anlaşmalı olduğu kurumsal ekspertiz firmasından pişman olduğu için devir etme yoluna gitmektedir. Yüksek fiyatlı olanlar ise, ya daha iyi bir lokasyona geçme ya da elde ettiği iş hacmini nakite çevirme amacındadır.

Ticarette harcadığınız sermaye ile elde ettiğiniz gelir rakamının oranı size, F/K oranını vermektedir. Yani kar için harcamayı göze aldığınız sermaye büyüklüğü. Bu sektörde iyi bir marka ile sıfırdan bir imaj sahibi olmak her zaman bu oranı daha mantıklı kılmaktadır. Zira kurumsal firmanın uzmanları ile yapacağınız fizibilite çalışması ile, daha iyi bir lokasyon seçip, daha yüksek gelir elde etme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Oto Ekspertiz Açmak İstiyorum Diyenlere Öneriler

Oto Ekspertiz Açmak İçin Öneriler -Experix

Oto Ekspertiz Açmak İçin Öneriler -Experix

 • Sektörle ilgili bilgi sahibi olabilir, ya da sadece yatırımcı olarak oto ekspertiz merkezi açmak isteyebilirsiniz. Bayilik almak her seçenek için de, risk oranının düşmesini sağlayacaktır. Oto ekspertiz alanında bayilik veren firmaların desteğini almak ve onların tecrübesini kazanmak daha hızlı ilerlemenizi sağlayacaktır.
 • Hangi sektörde olursa olsun, güler yüzlü olmak, müşteri memnuniyeti ve güvenilirlik, iş yapmanızda ve müşteri potansiyelini arttırmaktaki en önemli faktördür. Kurumsal markalar tarafından sizlere ve personellerinize, bu konuda eğitimler verilmektedir. Ancak önemli olan bu eğitimlerde sizlere aktarılan hizmet şartlarını, müşterilere yansıtmaktır.
 • Oto ekspertiz açmak için, kurumsal firmaların sizlere sunduğu fiyatlardan çok, cihazların teknolojisi ve sunmuş oldukları destekleri incelemelisiniz. Sektörde köklü diye bilinen firmalar, eski teknoloji cihazlar kullanabiliyorken, yenilikçi firmalar bu alanda daha önde olabilir. Zira teknoloji değişimine gitmek, köklü firmalar için bile çok maliyetlidir.
 • Firmaların sizlere sunduğu konsept tasarım çeşitliliği ve bu tasarımların gücü, müşteri sayısını arttırmanızda önemli rol oynayacaktır. Uzman mimar ve tasarımcılar tarafından oluşturulmuş olan firma konseptlerini inceleyip, tercihleriniz arasında önemli bir kriter olarak bulunmasını sağlayın.
 • Ekspertiz kapsamında müşteriye verilen hizmet detayları oldukça önemlidir. Zira 2. el araç alımı yapacak olan müşteriler, araçla ilgili olumlu ya da olumsuz olabilecek tüm detayları, öğrenmek ister. Hizmet kapsamı ve kapasitesi, bu yönde büyük avantaj sağlayacaktır.
 • Bazı firmaların mobil oto ekspertiz hizmeti verdiğini görebilirsiniz. Ancak bu hizmet maalesef, oto ekspertiz merkezinde olduğu gibi detaylı değildir. Araç lifte kaldırılmadan ya da test cihazları ile gerekli ölçümleri yapılmadan 4 x 4’lük bir hizmet verilemez.
 • Experix kurumsal oto ekspertiz markası, müşterilerine mobil oto ekspertiz imkanı sunmaktadır. Alacağınız aracı, firmamıza yönlendirdiğiniz taktirde, gerekli ekspertiz analizini gerçekleştirip, test raporunu size mobil olarak sunmaktayız.

Oto Ekspertiz Açmak” başlıklı yazıda bu sektöre giriş yapmak isteyen girişimciler için, detaylı bilgiler aktardık. Experix markası altında Eskişehir’de oto ekspertiz hizmeti vermekteyiz. Detayları için bizimle iletişime geçebilir ya da başvuru formunu doldurabilirsiniz.