Oto ekspertiz cihazları, oto test cihazları ya da ölçüm makineleri olarak da bilinir. Her biri aracın farklı bir aksamının kontrol edilmesine yarayan oto ekspertiz cihazları araçlarda meydana gelen arızaların tespitinde kullanılmaktadır. Her biri farklı bir mekaniğe sahip olan oto ekspertiz cihazları temelde bilgisayar tabanına bağlıdır ve sonuçları her koşulda gerçeği yansıtır. Bu cihazlar ile aksamlarda ayrıntılı bir inceleme raporu çıkartmak ve değer ölçümü yapmak mümkün olur. Elde edilen sonuçlar kâğıt dokümanlar halinde hazırlanır ve araç sahiplerine teslim edilir.

Oto ekspertiz Cihazları

Oto ekspertiz Cihazları

Oto ekspertiz hizmetini verecek olan cihazların TSE 12805 standardına uygun özelliklerde olması gerekir. Ekspertiz hizmeti verecek olan merkezlerde kullanımı bulunan bu cihazlar birçok durumda üretici firmalardan paket seçenekler halinde tercih edilmektedir.

Dinamometre Test Cihazı

Dyno test olarak da bilinen dinamometre, aracın motor performansını ölçmeye yarayan elektronik cihazdır. Yapılan ölçümlerde motorun sahip olduğu performans ve bu performansın ne kadarının tekerleklere ulaştığı gibi önemli sorular cevap bulur. Motorun torku ve gücüne ilişkin de önemli bilgiler veren dyno test, her ekspertiz merkezinde mutlaka bulunması gereken cihazlar arasında yer alır.

Dinamometre test cihazı ile yapılacak olan testlerde aracın güvenliği sağlandıktan sonra ön iki teker cihaza sıkıca sabitlenir ve araç çalıştırılır. Normal trafikte seyreden araç şartları oluşturulduktan sonra motor gücü artırılır ve en son seviyeye kadar çıkartılarak motorun performansı hakkında detaylı verilere ulaşılır. Bu aşamada aracın ısınmasını önlemek için ön düzleme büyük bir soğutma sistemi yerleştirilir. Alınan bu önlemler aracın test esnasında göreceği her tür zararı önleyerek testin olumsuz etkilerini ortadan kaldırır.

Süspansiyon Test Cihazı

Oto ekspertiz cihazları grubunda yer alan süspansiyon test cihazı ikinci el araç alım satımlarında önem taşıyan bir diğer ölçüm cihazıdır. Araçta yer alan amortisör ve süspansiyon sisteminin detaylı bir şekilde incelenmesini sağlayan süspansiyon cihazı araçta meydana gelen her tür sarsıntıyı tespit eder ve aracın yere tutunma oranını ölçer. Özellikle viraj dönüşlerinde büyük öneme sahip olan amortisör sisteminin verimlilik oranı bu test ile ölçülebilmektedir. Yapılan süspansiyon ve amortisör testi sırasında; askı sistemleri, yaylar, rotiller, denge çubukları testten geçirilir.

Süspansiyon test cihazı ile gerçekleştirilen işlemlerde öncelikle aracın zemin üzerindeki güvenliği sağlanır. Tekerlerden zemine zincirle sabitlenen araç çalıştırılır ve verilen titreşimlerin hangi tekerde ne kadar etkiye sahip olduğu ölçülür. Elde edilen veriler bilgisayar ortamına aktarılır ve raporda yerini alır.

Yanal Kayma Test Cihazı

Aracın trafikte rahat bir sürüşe sahip olması ve herhangi bir tehdit unsuru oluşturmaması için yanal kayma testinden başarılı geçmesi gerekir. Ekspertiz merkezlerinde gerçekleştirilen işlemlere dahil olan yanal kayma testi, aracın ön ile arka kısımlarındaki dingillerin sürüş esnasında aynı açıya sahip olup olmadığını ölçer. Birkaç saniye içerisinde sonuçlanan test aracın yol üzerinde ilerlerken aynı dengede gitmesi açısından önemli sonuçlar verir. Yanal kayma testleri hata verme payı en düşük olan cihazlar ile yapıldığından sonuçları oldukça güven vericidir.

Yanal kayma testinde araçlar, kayar bir plaka üzerine çıkartılır ve araç çalışır konumdayken tekerlerin ilerlediği rota incelenir. Sistemde yer alan alıcılar tekerlerin olası sapma oranlarını hafızaya alarak test sonrasında detaylı sonuçlara ulaşır.  Yanal kayma testinden olumsuz sonuç alan araçların yol üzerinde planlı bir düzlemde gitmeleri mümkün olmaz. Araç sağa ve sola sapmaya oldukça elverişlidir. Oto ekspertiz cihazları arasında yer alan yanal kayma test cihazları ile araçta meydana gelen her tür dengesizlik saniyeler içerisinde tespit edilir.

Fren Testi Cihazı

Frenlerin detaylı bir şekilde testten geçirilmesini sağlayan fren test cihazı bu işlem için özel olarak oluşturulan bir alanda kullanılır. Test yapılacak olan araç bu düzlem üzerine çıkartılarak gerekli güvenlik önlemlerinin alınmasının ardından teste başlanır.

Fren sistemi, araçta yer alan en önemli aksamlar arasında yer alır. Etkili bir duruş ve güvenli bir sürüş için fren sistemlerinin mutlaka bakımlı olması gerekir. Fen testi ile frenlerin güncel durumları hakkında detaylı bilgi sahibi olmak mümkün olur. Araç test alanında iken çalıştırılır ve alanında uzman olan ölçüm personeli araç çalışır vaziyette iken fren ile ilgili gerekli her tür ölçümü yaparak testi sonlandırır.

Fren testinde lastiklerin genel durumu, balatalar, fren tutuşu, el freninin kontrolü, aracın sağa ve sola sapma yüzdesi, ABS öncesi fren durumu, arka fren kısıtlayıcıların kontrolü, pedal kuvveti ölçümü gibi durumlar incelenir ve hatalar test edilir.

Kaporta Boya Ölçüm Cihazı

Kaporta boya ölçüm cihazı aracın dış kısmında yer alan kaportada herhangi bir boyanın olup olmadığını tespit eden cihazdır. Aracın kaportasına yaklaştırılan cihazlar el yordamı ile hareket ettirilir ve cihaz parça ya da lokal boyalı olan bölgelerde sinyal vererek bölgenin boyalı olduğuna dikkat çeker. Boya ve kaporta test cihazları milimetrik hatta makron ölçülerdeki boyaları bile kolayca tespit edebilmektedir. Gözle görülemeyecek çiziklerde bulunan boyalar bile kolayca tespit edilir ve aracın gerçek değerinin belirlenmesine olumlu katkıda bulunulur.

Kaporta boya ölçüm cihazları boya tespitinin yanı sıra; gövde kontrolü, iç ve dış direklerin kontrolü, değişen parça kontrolleri, ön ve arka panel kontrolü, tavan muayenesi, arka bagaj muayenesi, çamurluk kontrolü, şasi muayenesi, kapı kontrolü gibi konularda da önemli tespitler yapmaktadır.

Arıza Tespit Cihazı

Oto ekspertiz cihazları arasında yer alan OBD beyin testi cihazı aracın gözle görülemeyen her tür arızasının kolayca tespit edilmesini sağlayan cihazdır. Aracın beyni bu cihaza elektronik aksamlar ile bağlanır ve anlık olarak araçta yer alan her tür arızanın kolayca tespit edilmesi mümkün olur. Müzik sistemi, şarj, esp ve abs sistemi, motor, akü, ateşleme, aydınlatma sistemleri, klima gibi her tür cihaz ve donanım kolayca incelenir ve arızalar detaylı şekillerde raporlara yansır.

OBD beyin testi cihazı aracın direk olarak beyni ile temas kurmayı sağlar. Araçlar mevcut arızaları beyne bildirerek buradan çözüm beklemektedir. Bu cihazlar ile beyne ulaşarak her tür arıza hakkında bilgi almak ve kısa süre içerisinde de çözüm üretmek mümkün olur.

Lastik Diş Derinlik Ölçer

Oto ekspertiz hizmeti kapsamında kullanılan ve oto ekspertiz cihazları arasında yer alan lastik diş derinlik ölçer ile lastiklerin kullanım durumu hakkında oldukça önemli bilgilere sahip olunur. Aracın sürüş esnasında zeminle tek bağlantısı lastiklerdir ve kullanıma bağlı olarak lastiklerin zamanla aşınması söz konusu olur. Aşınan lastik ise birçok tehlikeye açık hale gelir. En ufak bir ıslak zemin üzerinde kayan lastikler araç içerisindekiler için oldukça ciddi bir tehdit oluşturur.

Lastik diş ölçer cihazları manuel kullanılan cihazlardır. Ancak mutlaka uzman personeller tarafından kullanılmalıdır. Son derece pratik olan bu cihaz ile lastiklerin derinlikleri hakkında veriler elde edilir. Yaz ve kış lastikleri için gerekli olan derinliğe sahip araçlar geçer not alırken, aşınan ve derinliği azalan lastikler bu aşamada geçersiz not alır. Lastik diş ölçme aşamasında lastiklerin genel durumu incelenerek bu konuda da gerekli raporlar oluşturulur. Ekspertiz merkezinde gerçekleştirilen hizmetler neticesinde lastiklerin genel durumu, bütün lastiklerin eşit olup olmadığı gibi önemli bilgiler de hazırlanacak olan raporda yer alır.

Oto ekspertiz hizmetinde gerçek ve tarafsız sonuçlara sahip olmak için güven veren merkezleri tercih etmek önemlidir. Daima objektif raporlar hazırlayan ve uzman kadrosu ile başarılı işler çıkartan ekspertiz merkezleri ile en kaliteli hizmeti en uygun koşullar ile sağlamak mümkün olur.

Eskişehir oto ekspertiz firması olarak, en güncel teknolojiye sahip oto ekspertiz cihazları ile sizlere hizmet vermekteyiz.