Oto Ekspertiz Nedir?

Belirli bir alanda uzmanlık derecesinde teknik bilgiye sahip olan kişilere eksper denir. 4WD, 2WD ya da motorlu farklı sınıf araçların alınıp, satılmasından önce teknik olarak, araç geçmişinde yaşanan kaza, hasar durumunu ya da bu aracın mevcut performansını ölçen, yasalar ile gerekli belgelere sahip olan kişilere oto eksper adı verilir. Tüm bu işlemlerin yapıldığı, ikinci el araçların güvenle ticaretinin yapılmasını ve ekspertiz yaptıran kişiye yazılı olarak rapor sunulmasını sağlayan yerlere oto ekspertiz merkezi adı verilir.

Oto ekspertiz nedir

Oto ekspertiz nedir

19.11.2018 tarihinde yayınlanan genelde ile oto ekspertiz hizmeti verecek olan firmaların, TS 13805 belgesi alması ve işletmesini TSE standartlarına göre hizmet verir hale getirmesi gerekmektedir. Ayrıca 2. el araç satışında getirilen yasa ile 8 yaşını geçmemiş ve 160 bin kilometrenin altındaki araçlar için ekspertiz raporu alınması zorunludur.

Eksiden bir çok kişi araç alımında, sanayiye ya da oto tamir yerlerine araç götürerek, satın alma işlemi gerçekleştirmeydi. Eski tarz, basit usul ile yapılan ekspertiz de, ara. geçmişine ait bir çok işlemin anlaşılması imkansızdı. Örneğin; araç kaputu açılıp, motor kontrolü yapılması ile, sadece sökülme işlemi, conta değiştirme ya da mekanik değişiklikler anlaşılabilmekteydi. Ancak günümüzde yapılan OBD beyin kontrolü ile araç geçmişine ve mevcut performansına ait bir çok bilgi öğrenilebilmektedir.

 

Oto Ekspertiz Nasıl Yapılır?

"<yoastmark

Experix kurumsal markası adı altında faaliyet gösteren, Eskişehir Oto Ekspertiz firması olarak, en yeni teknolojiye sahip ekspertiz cihazları kullanarak, bu alanda hizmet vermekteyiz.

Motor performansı, fren testi, OBD beyin ölçümü, Arıza tespiti, süspansiyon kontrolü, airbag kontrolü, yanal kayma, oto elektriği, far mesafesi, araç iç ve dış kontrolleri cihazlar ve alanında profesyonel ustalar yardımıyla, detaylı olarak incelenip, ekspertiz yapılmaktadır. Yapılan bu ekspertiz sonucunda, faydalanmış olduğunuz oto ekspertiz paketlerine göre tarafınıza yazılı ya da talebinize bağlı olarak mobil oto ekspertiz raporu sunulur. Almış olduğunuz ekspertiz raporuna göre, araç alım ya da satış kararını vermek tamamen sizin tercihinizde olur.

 

Kimler Oto Ekspertiz Yaptırır?

Oto ekspertiz hizmetinin kimler tarafından alınacağı, doğru bilinen yanlışlardan birisidir. Bir çok kişi oto ekspertizi 2. el araç alacak olan kişiler tarafından yaptırılması gerektiğini düşünür. Ancak mantıklı olan her zaman araç satan kişi tarafından ekspertiz yaptırılıp, aracın satışa çıkartılmasıdır. Zira ekspertiz raporuna sahip olan araçlar, olmayan araçlara göre daha hızlı satılmaktadır.

İkinci el araç satın alacak olan kişiler, öncelikle araçta herhangi bir hasar, boya, arıza ya da geçmişte yaşamış olduğu bir kaza olup olmadığını sorgular. Araç satan kişi, yok dese de, ekspertiz sırasında ortaya çıkan sorunlar, iki taraf içinde sorun oluşturmaktadır. Sonuçta araç alacak olan kişi, farklı ilden gelip, satın alma işlemini gerçekleştiriyor olabilir. Araçta hasar olmadığını söyleyen kişinin de, mahcup olması ile sonuçlanacak bir ticari faaliyet aşaması olmuş olur.

Eskişehir oto ekspertiz firması olarak, işinizi şansa bırakmamanız ve araç alım satımından önce mutlaka oto ekspertizi yaptırmanız gerektiğini söylüyoruz. Experix Kurumsal markasının vermiş olduğu güvence ile, garantili, sigortalı ve yol yardımı hediyeli ekspertiz hizmeti vermekteyiz. Aracınız en güncel yazılıma ve teknolojiye sahip cihazlar ile test edilir ve ustalarımız tarafından ince işçilik ile, tüm detaylar kontrol edilir.

 

Oto Ekspertiz Ücretleri Ne Kadar?

Oto ekspertiz fiyatları ile ilgili sitemiz üzerinden bilgi alabilirsiniz. Genel olarak bu fiyatlar 300 TL ile 1500 TL arasında yapılacak olan ekspertiz ve firmalara göre değişiklik göstermektedir. Fiyatın yüksekliği ya da düşük olması, yapılan hizmetin daha iyi ya da kötü olduğu anlamına gelmemektedir. Tamamen markaların oluşturmuş olduğu fiyat politikasına ve verilen hizmete bağlıdır.

TS 13805 standartları doğrultusunda, verilecek olan ekspertiz hizmetinin minimum kapsamı belirlenmiştir. Bu kapsam doğrultusunda, lastik diş derinliğinin ölçümü, direksiyon boşluğu, motor performansı vb. gibi her aşama, ekspertiz firmaları tarafından standart paket kapsamında, hizmet olarak sunulur.

 

Oto Ekspertiz Yaptırmanın Avantajları Nelerdir?

 • 2. el araç alacak olan kişi tarafından, mevcut araç durumu hakkında detaylı bilgi edinilmesini sağlar.
 • Aracını satacak olan kişi ekspertiz raporu aldığında, karşı tarafa, araç konusunda detaylı bilgi verilir.
 • Yapılacak olan araç, alım satım işleminin hızlı ve güvenilir bir şekilde gerçekleşmesini sağlar.
 • Aracın hasar bilgisi, arıza, mekanik sorunları ve mevcut durumları hakkında detay sahibi olunmasını sağlar.
 • Sigortalı ekspertiz seçeneğinin tercih edilmesi ile birlikte, tüm riskler sıfıra indirilmiş olur.

Oto ekspertiz yaptırmanın avantajı hem satıcı için hem de alıcı için mevcuttur. Güvenli bir şekilde ticari işlemleri gerçekleştirmek için mutlaka ekspertiz hizmetinden faydalanınız.

 

Ekspertiz İçin Kullanılan Makinalar

 • Motor Ölçüm Cihazı
 • OBD Beyin Ölçme
 • Yanal Kayma Testi
 • Ekspertiz Parkuru
 • Süspansiyon Test Cihazı
 • Akü Ölçümü
 • Lastik Diş Derinlik Ölçer
 • Fren Ölçüm Cihazı
 • Dyno Test Cihazı
 • Araç Lifti
 • Güncel Ekspertiz Yazılımı

Oto Ekspertiz nedir, Ekspertiz ne demek, nasıl yapılır” başlıklı yazıda tüm merak edilenleri anlattık. Vermiş olduğumuz oto ekspertiz hizmeti ile ilgili detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.